Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı? İçerisinde Neler Olmalı?

Muhabbet kuşu beslemeyi düşünenlerin aklında yer edinmiş olan muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı sorusu, önemsenmesi ve dikkate alınması gereken sorular arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşu besleme fikri genellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen bir eylemdir. Çocukların gelişim çağında hayvan sevgisine sahip olması ve bunun yanında sorumluluk sahibi olması sağlanmaktadır.

Bu amaç doğrultusunda veya evcil hayvan olarak muhabbet kuşunun tercih edilmesi durumunda kafes tercihi önemli bir boyut kazanmaktadır. Muhabbet kuşları için doğru kafes seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde açıklanabilir:

 • Tek bir muhabbet kuşu besleyecek olsanız bile büyük bir kafes almanız gerekmektedir.
 • Tercih edeceğiniz kafes telleri yatay biçimde olmalıdır.

Yukarıda belirtilen iki önemli etken, muhabbet kuşu kafesi için olmazsa olmaz özellikler arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşunun kafes içerisinde rahat hareket edebilmesi için alacağınız kafesin boyutunun geniş olması gerekmektedir. Aynı zamanda sürekli olarak tutunma, takla atma gibi oyuncu özellikler olan muhabbet kuşlarının bulundukları kafeste tellerin yatay halde bulunması önemlidir. Çünkü dikey olan tellere tutunamayan muhabbet kuşlarının hareketleri engellenmiş olacaktır.

Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı? İçerisinde Neler Olmalı?

Muhabbet Kuşu Kafesinde Neler Olmalı?

Muhabbet kuşu kafesinde olması gerekenler, muhabbet kuşlarının ihtiyacı olan ve aynı zamanda eğlenmelerini sağlayan malzemelerdir. Evcil hayvanların bulundukları ortamlarda ihtiyaçları olan ürünlerin temin edilmesi evcil hayvanların yaşamı için oldukça önemlidir. Muhabbet kuşları da günlük ihtiyacı olan ürünlere kolayca ulaştırılmalı ve mahrum bırakılmamalıdır. Muhabbet kuşlarının kafeslerinde olması gerekenler şunlardır:

 • Birkaç tünek
 • Su kabı
 • Yem kabı
 • Kafes tülü
 • Kuş salıncağı
 • Vitaminler
 • Ballı kraker
 • Zil
  Balık kemikleri

Yem kabı, su kabı ve tünek olmazsa olmaz ürünler arasında yer alırken diğer malzemeler isteğe göre kullanılabilir. Küçük kuş kafeslerinde ihtiyaç dışında çok fazla aksesuar kullanılması önerilmez. Ancak tercih edilen kuş kafesinin boyutu büyükse tavsiye edilen aksesuarların kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Muhabbet Kuşu Kafesi Nerede Durmalı?

Muhabbet kuşu kafesi nerede durmalı konusunda pek çok kişi yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünse de dikkate alınması gerekenler oldukça fazladır. Her canlının bulunduğu ortam mutlaka yaşam standartlarına uygun olmalıdır. Bu nedenle evde beslenecek olan muhabbet kuşlarının kafeslerinin de bulunacağı konum fazlasıyla önemlidir.

Güneş ve havanın iyi geleceği düşünülerek pencere kenarına veya kapı önüne kafes konulması son derece yanlıştır. Güneşe maruz kalan muhabbet kuşlarının sağlıkları olumsuz yönde etkilenebilir. Bu nedenle tercih edilmesi gereken bölge havalandırılabilir ve güneşten uzak bir ortam olmalıdır. Aynı zamanda muhabbet kuşlarının yaşaması için gereken ideal sıcaklık 20-26 derece arasında değişmektedir.

Aynı zamanda kafesin bulunacağı ortamda yüksek ses, sigara dumanı, televizyon ve bilgisayar gibi olumsuz durumların bulunmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı? İçerisinde Neler Olmalı?

Jumbo Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?

Jumbo muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı sorusu, muhabbet kuşlarının kafesleri hakkında incelenen sorular arasında görülmektedir. Genellikle geniş kafes tercih edilmesi tavsiye edilenler arasındadır. Bununla birlikte jumbo kafesler hakkında da pek çok kişinin aklında soru işaretleri oluşmaktadır.

Jumbo muhabbet kuşları, diğer muhabbet kuşlarına göre daha büyük boyutlara sahiptir. Sıradan bir muhabbet kuşu için ortalama boyutlarda kafes kullanılabilirken, jumbo muhabbet kuşları için daha geniş kafesler tercih edilmelidir. Tek başına yaşayacak olsa bile jumbo kafesler kullanılmalıdır. Özellikle tavsiye edilen kafes ise sultan papağanı kafesinin büyüklüğünde olan kafeslerdir. Bu sayede jumbo muhabbet kuşları, özgürce hareket edebilecek ve hareketli küçük kafes nedeniyle kısıtlanmamış olacaktır.

Yorum yapın