Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Günümüzde pek çok kişi evcil hayvan beslemektedir. Bu hayvanların başında da kuşlar yer almaktadır. Evde hem bir ses kaynağı olmasını isteyen kişiler genelde muhabbet kuşlarını tercih etmektedirler. Her hayvanda olduğu gibi muhabbet kuşlarının da eve ve sahibine alışma süreci vardır. Bu süreç atlatıldıktan sonra, muhabbet kuşuna eğitim verilerek kuşun konuşması sağlanabilmektedir. Muhabbet kuşu sahiplerinin ilk merak ettikleri konu ise muhabbet kuşu nasıl konuşturulur olmuştur. Belirli bir süre ve eğitimden sonra, muhabbet kuşlarını konuşturmak mümkündür. Fakat bu süreçte sabır ve kuşa ilgi büyük bir öneme sahip olmaktadır. Muhabbet kuşu konuşma belirtileri ile bu süreç devam edecektir. Peki, muhabbet kuşu sahipleri için bu süreç nasıl işlemektedir?

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?
Muhabbet Kuşu Ne Kadar Sürede Konuşur?

Kişiler, muhabbet kuşlarını konuşturmaya başlamadan önce, onları kendilerine alıştırmalıdır. Muhabbet kuşu nasıl ele alışır sorusu da bu durumda önem kazanmaktadır. Bu da kişiye bağlıdır. Kuşlar, kafesine ve ele gelmeye alıştıktan sonra konuşturma süreci başlayabilir. Öncelikle, muhabbet kuşu satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey kuşun cinsiyetidir. Çünkü erkek muhabbet kuşları dişi muhabbet kuşlarına göre daha çabuk konuşurlar. Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur diye merak eden kişiler, eğer daha hızlı bir süreç isteniyorsa erkek muhabbet kuşu alınmalıdır. Kuşlar, ilgiyi seven hayvanlar oldukları için, muhabbet kuşu ne kadar sürede konuşur diye merak eden kişiler, konuşma süresinin tamamen kendilerine bağlı olan bir durum olduğunu bilmelidirler. Sürekli konuşmak ve ilgi göstermek daha çabuk konuşmalarını sağlar. Erkek dişi kuşları dinleyicidir ve dişi kuşları etkilemek için taklit ederek ses çıkartırlar. Bu nedenle, erkek dişi kuşlarını konuşturmak oldukça kolaydır.

Muhabbet Kuşu Konuşturma Eğitimi

Bir muhabbet kuşu sahibi olan kişilerin merak ettikleri ilk konu muhabbet kuşu nasıl konuşturulur olmuştur. Kuşa konuşmayı öğretmek için eğitim vermek gerekmektedir. Eğitim için kuşlara uygun en iyi yaş 35 günlük yavru kuşlardır. İlk eğitim, sürekli olarak aynı ses tonuyla adını söylemek olmalıdır. Kuşlar, sahiplerini bazı zamanlarda sürekli takip etmektedirler. Bu nedenle, belirli aralıklarla kuşa sürekli aynı kelimeyi tekrar etmek öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

Muhabbet Kuşu Konuşturma Eğitimi

Muhabbet Kuşuna Ses Kaydı İle Konuşma Öğretmek

Kişiler, muhabbet kuşu nasıl konuşturulur diye araştırmalarda bulunurken ses kaydı ile öğretme düşüncesine girmektedirler. Fakat bu oldukça yanlış bir yöntemdir. Bir kuşa konuşmayı öğretmek için ses kaydı dinletmek gereksiz olacaktır. Belirli bir sürede kişilerin kendi sesleriyle ilgi göstererek konuşması ses kaydından çok daha etkili bir yöntemdir.

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Kelimeler

Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur sorusunu merak eden kişiler için kolay bir yöntem vardır. Kuşlar bazı kelimeleri diğerlerine göre daha kolay taklit ederek konuşabildikleri için, ilk başta öğretilmesi gereken kelimeler vardır. İçinde Ş,C,Ç,Z,P gibi harfler bulunan kelimler onların sevdiği kelimelerdir. Boncuk, aşkım, cici kuş, öpücük, babacık, maviş ve minnoş gibi kelimelerin öğretilmesiyle başlanabilir.

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Kelimeler

Muhabbet Kuşuna Konuşma Eğitimi Verilirken Yapılmaması Gerekenler

Muhabbet kuşunu konuşmayı öğretmek isteyen kişilerin düştüğü bazı hatalar bulunmaktadır. Kuşa konuşmayı öğretirken ilk yapılması gereken şeylerden birisi de kuşun dinlemesini sağlamaktır. Kuşunun dinlememesi ve dikkatinin başka bir şeyde olması, kelimeyi duymamasına ve öğrenmemesine yol açacaktır. Bu durumda, muhabbet kuşunun öğrenme süreci uzayacaktır. Bu hataların yapılmasıyla kuşların dikkati dağılmaktadır. Bu hatalar şu şekilde belirtilmektedir;

 

 • Kafese kuş için koyulan ayna ve top gibi oyuncaklar kuşun dikkatini dağıtarak sahibini dinlemesini imkansızlaştırır.
 • Aynada kendi yansımasını gören kuş, başka bir kuş var olduğunu sanıp onunla konuşmaya başlayacaktır. Bu durumda, kuş sahibini dinlemeyecektir. Böylece öğretilmek istenen kelimeleri dinlemeyecek ve öğrenemeyecektir.

Muhabbet Kuşu Konuşma Belirtileri

Muhabbet kuşuna sahip her hayvansever, kuşlarının mutlaka konuşmasını, kelimeler çıkarmasını, sözcükleri tekrar etmesini ister. Ve bunun için birçok çaba ve azim sarf ederler. Bu çaba sonucunda muhabbet kuşunun konuşması beklenir. Aşağıda yer alan muhabbet kuşu konuşma belirtileri ile kuşunuzun konuşma belirtilerini öngörebilirsiniz.

 • Küçük küçük hecelerin baş harflerini çıkarma, çıkarmaya çalışma.
 • Tekrar ettiğiniz kelimeleri net bir şekilde söylemese bile mırıldanmaya başlaması.
 • İnsan sesine benzer şekilde taklit etmeye çalışması, çaba göstermesi.
 • Boğuk şekilde uzun uzun ötüş ve ses çıkarmalar.
 • Çeşitli kelimeler çıkarmaya çalışır gibi sık sık sesler çıkarması.

“Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?” üzerine 2 yorum

 1. Muhabbet kuşları nasıl konuşturulur konusunu uzun zamandır araştırıyorum evde 2 adet kuşum var bir türlü bunu başaramadım. Ancak buradaki aşamaları deneyerek yine denemeye devam edeceğim

  Yanıtla
 2. Geri izleme: Berat

Yorum yapın