Almanca A1 Dersleri petinya.net

Muhabbet Kuşu Ne Zaman Yumurtlar?

Muhabbet kuşu ne zaman yumurtlar sorusu muhabbet kuşu besleyen kişiler tarafından sıklıkla merak edilen bir sorudur. Muhabbet kuşu yumurtlama işlemi bir süreç halinde ilerlemektedir. Bu süreçte hem kuşun, hem de kuş sahibinin yapması gereken işlemler vardır. Bu noktada kuş sahibi kişilerin yapması gereken en önemli işlem, kuşların strese girmesini önlemektir. Kuşları sessiz ortamda bulundurmaları ve yumurtlama işlemi süresince sağlıklı ve protein açısından zengin gıdalar ile kuşları beslemelidirler. Yumurtlama döneminin sağlıklı geçirilmesi, yumurtadan çıkacak yavruların sağlıklı ve güçlü şekilde doğmasına yardımcı olmaktadır.

Gürültüsüz ve sağlıklı beslenme koşullarının olduğu bu ortamlarında sağlanması, kuşun yumurtlama dönemini verimli şekilde geçirmesine yardımcı olur. Ardından da yumurtlama dönemine girilmesi için kafese ek bir yuva takılabilir. Bu sayede kuşun yumurtalarını bırakması ve kuluçkaya yatması için sağlıklı bir alan oluşturulacaktır. Dişi muhabbet kuşları yumurtalarını bıraktıktan sonra yuvayı terk etmezler. Bu sebepten dolayı bu kuluçka sürecini sessiz ve stressiz bir şekilde atlatmaları son derece önemlidir. Hatta kafes ile sürekli ilgili olunması, sürekli bakılması gibi işlemler erkek muhabbet kuşunun dişiye olan ilgisinin azalmasına sebep olur. Bu da yumurtaların yuvadan dışarı atılmasına kadar çeşitli sonuçlara neden olabilir.

Muhabbet kuşları, 1 yaşlarına geldikleri andan itibaren yumurtlamaya başlayabilirler. 1 yaş ile 4 yaş arası, dişi muhabbet kuşlarının yumurtlamaya verimli olduğu dönemlerdir.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama Süresi

Muhabbet kuşu yumurtlama süresi yaklaşık olarak 2 gün ile 3 gün arası olarak değişebilir. Yani bir dişi muhabbet kuşu yumurta bırakmayı yaklaşık olarak iki günlük aralıklar ile yapar. İki gün ile üç gün içerisinde maksimum 10 adet yumurtaya kadar bırakabilmektedir.

Muhabbet kuşu yumurtlama süresi, dişi muhabbet kuşları için ortalama olarak 3 yıl belirlenmiştir. 1 ile 4 yaş aralığında olan her dişi muhabbet kuşu yavrulama sürecindedir.

Yumurtlama işlemi sona erdikten sonra dişi muhabbet kuşları için kuluçkaya yatma dönemi başlar. Kuluçka dönemi yaklaşık olarak 18 gün sürmektedir. Dolayısı ile toplam yumurtlama süresinden, yavrunun yumurtadan çıkma süresine kadar geçen zaman yaklaşık 20 gün ile 22 gün arasındadır.

Muhabbet Kuşu Yumurtlama İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler

Muhabbet kuşu yumurtlama işleminden sonra atılması gereken belirli adımlar vardır. Muhabbet kuşları yumurtladıktan sonra sağlıklı bir kuluçka sürecinin de atlatılması gerekir.

Yumurtalar çatladıktan sonra ve yavru kuşlar yumurtalardan çıktıktan sonra, kuş sahibi kişinin yapması gereken adımlar bulunmaktadır. Bu adımlardan ilki sürekli olarak yavrular ile anne ve baba kuşu sürekli olarak takip etmektir. Bu kuşların sürekli takip edilmesi herhangi bir olası sorunu fark etmek için son derece önemli bir adımdır. Yumurtadan çıkan yavrular, çıkma anında ya da çıktıktan belirli bir süre sonra hayatlarını kaybedebilirler. Bu durum fark edilir edilmez hayatını kaybetmiş yavrular kafesten çıkarılmalıdır. Aksi takdirde yavrunun ölümüne sebep olan hastalık diğer yavrulara ve anne ve baba kuşa bulaşabilir ve onların da hayatını tehdit eder.

Yumurtalar çıktıktan sonraki süreçte, haftada bir defa yuvanın temizlenmesi gereklidir. Ayrıca yem ve su durumları sürekli olarak kontrol edilip, besin içeriğine son derece önem verilmelidir. Suyun da sürekli temiz ve taze olması hem yavrular için hem de anne ve baba kuş için oldukça önemlidir.

Yavrulara bakım sürecinde son derece gergin ve agresif olan anne kuşu ürkütmemek de son derece önemlidir. Gerek olmadıkça kafese yaklaşılmamalıdır. Muhabbet kuşu yumurtlama döneminin tamamı boyunca ortam sıcaklığı da optimal seviyelerde olmalıdır.

Yorum yapın