Muhabbet Kuşu Neden Isırır? Isırmaması İçin Ne Yapılmalı?

Her hayvanın türe özgü davranışları bulunur. Muhabbet kuşunun göstermiş olduğu ısırma tepkisinin de arka planında yatan neden kendisini huzursuz ve korunmasız hissetmesinden kaynaklanabilir. Yapılan araştırmalarda muhabbet kuşu ısırma davranışını göstermesinin arka planında farklı nedenler olabileceği gibi türe özgü bir davranış olduğu da söylenmektedir.

Muhabbet Kuşu Neden Isırır?

Muhabbet kuşlarının göstermiş olduğu bu davranış saldırma pozisyonunda olduğu anlamına gelmez. Muhabbet kuşu ısırması zaman zaman oyun oynama amacıyla bu davranışı sergileyebilirler. Böyle bir durumda alınabilecek küçük önlemlerle süreç daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilir. Muhabbet kuşları bulunulan ortamda oluşan yüksek ses ve hareketlilikten kaynaklı olarak ani reflekslerde bulunabilir. Bunu önleyebilmek için yaklaşım geliştirirken daha sakin olmak gerekir. Muhabbet kuşunu bulunduğu kafesten çıkarılmak istendiğinde direkt olarak avuca almaya çalışmak onların hoşlanmadıkları ve ani olarak ısırma refleksi gösterdikleri bir savunma davranışıdır. Bu nedenle sakin şekilde ve yavaş yavaş duruma alıştırılmalıdır.

Muhabbet kuşu ısırma nedenleri arasında kendisini korumasız ve tehlikede olduğunu düşündüğün de ısırma refleksi gösteren muhabbet kuşu endişeye neden olabilecek bir durumla karşılaştığında kendisini savunmak isteyecektir. Kendisini stres altında ve baskı da hisseden bir muhabbet kuşu kızgın olabilir. Bunun yanı sıra genellikle aç olduklarında ısırma refleksini gösterirler. Açlık durumu ile beraber vücutlarında oluşan halsizlik zamanla kızgınlığa neden olabilir.

Muhabbet kuşunun ayağını ısırması durumu ile de karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda bölgesel inceleme yapılmalıdır. Yara, bit, kene veya mantar oluşumu gözükebilir. Muhabbet kuşunu kafesten çıkarıp farklı bir noktaya taşımak istendiğinde ısırmaması için yapılması gereken belirli püf noktalar bulunur. Bunun için severek kullandığı bir oyuncak kafesin içerisine bırakılabilir. Ardından avuç içine bir parça yem alınır. Kafesin kapağına bir parça yem koyulur. Yavaş yavaş sizle temas etmesi beklenir ve ardından güvenli bir ortam oluştuğunu hissettiğinde ısırma refleksi göstermeden rahatlıkla istenen noktaya gidecektir.

Muhabbet Kuşunun Isırmaması için Ne Yapılmalı?

Muhabbet kuşu ısırmaya başladı bu konuda ne yapmalıyım? sorusunu merak edenler olabilir. Muhabbet kuşunun gergin olmasına neden olacak gürültülü bir ses veya müzik sesinin bulunduğu ortamda bu davranışı sergileyebilir. Böyle durumda bu tarz ortamlardan uzak tutulması gerekir. Bunun yanısıra çok kalabalık bir ev ortamında kafesinden çıkarmaya çalışmak onu çok fazla tedirgin edecek ve muhabbet kuşu ısırma sorunu yaşanmasına neden olacaktır.

Ani hareketlerden çabuk korkabilen bir kuş türü oldukları için daha dikkatli yaklaşılması gerekmektedir. Muhabbet kuşu yeni biriyle tanıştığında veya yeni bir ortama girdiğinde hızlı ve ani bir şekilde yaklaşım gösteren her kişiye agresif davranacak ve ısırma davranışı gösterecektir. Muhabbet kuşu ısırmaması için ne yapmalı konusunda ilk defa bir araya gelindiğinde onun seveceği bir yiyecekle yaklaşım göstermek ve sakin kalabilmek ısırma davranışını göstermesine engel olur.

İlginizi Çekebilir: Muhabbet Kuşu Darı Sever Mi?

Muhabbet kuşu ısırmaması için ne yapılmalı?

Muhabbet Kuşu Isırması Zararlı mıdır?

Muhabbet kuşunun parmak ısırma hareketine karşılık durumu görmezden gelmek ve herhangi bir tepki vermemek bu davranıştan vazgeçmesine etki edecektir. Muhabbet kuşu ısırması acıtır mı diye soranlara şiddetli bir parmak hasarına neden olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ne kadar çok üzerinde durulur ve kızılırsa ısırma şiddeti bir o kadar artış gösterir. Muhabbet kuşu ısırması zararları bulunmamaktadır. Muhabbet kuşunun rutini ve düzeni bozulduğunda kendisini stres altında hissedip bu davranışı gösterebilecektir. Özellikle her gün yemek yediği saatlerde beslenmesi ve uyku süresine önem verilmesi ortamın sessiz ve gürültüsüz hale getirilmesi onun da sakin olmasına ortam sunacaktır. Bu durum muhabbet kuşu acıtmadan ısırması için aşamadır.

Muhabbet Kuşu Isırması Nasıl Önlenir?

Muhabbet kuşu ısırması nasıl önlenir konusunda farklı yöntemler bulunuyor. Muhabbet kuşu kafesinde bulunurken yabancı bir cisim içeriye sokmaya çalışmak, onun vücudu ile temas ettirmek onu huzursuz eden ve korkutan bir durumdur. Doğal olarak bir savunma, iç güdüsü geliştirerek ısırma refleksinde bulunacaktır. muhabbet kuşu ısırma alışkanlığı sevgiyle yaklaşıldığında sakin davranıldığında ancak düzeltilebilir. Ceza vermek amacı ile muhabbet kuşunun canını yakacak bir tavır göstermek onun daha da kızgın hale gelmesine ve bu kızgınlık kızgınlığı şiddeti ile beraber daha çok ısırmasına neden olur. Muhabbet kuşu ayak ısırması görülebilir bir durumdur olağan karşılanmalıdır.

Sonuç olarak; muhabbet kuşunun ısırması nasıl önlenir konusunda farklı yöntemler ortaya kondu. Muhabbet kuşunun yanında sakin ve sabırlı kalabilmek her zaman için avantajlı bir durum olarak görülmelidir. Sevgi ile yaklaşmak korkutmadan hem daha emin adımlarla kafesine yakın olmak tedbir açısından önemli olmaktadır.

Yorum yapın