Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Pek çok insanın evcil hayvan sahiplendiği ve onun sorumluluklarını benimsediğini görmeniz mümkündür. Evcil hayvan olarak bakılabilecek hayvanlar arasında kuşlar sıklıkla yer almaktadır. Muhabbet kuşlarının ben sevimli olması hem de kolay bakılabilir olması sebebiyle insanlar bu hayvanı tercih etmektedir. Bu kuşların bakımı esnasında muhabbet kuşu neden kabarır sorusu ise başlıca merak edilen durumlar arasında görülmektedir.

Hayvanlar, içinde bulundukları durumu vücut dilleri ile dışarı yansıtmaktadır. Bu nedenle hayvanların gösterdiği reaksiyonları bilmeli ve muhakkak takip etmelisiniz. Muhabbet kuşları kapsamında en dikkat çeken detaylardan biri de kabarık olmalarıdır. Buna bağlı olarak bilinmesi ve göz önünde bulundurulması gereken durumlar alt başlıklarda açıklanmıştır.

Muhabbet Kuşlarının Kabarma Nedenleri

Muhabbet kuşlarının kabarma nedenleri arasında pek çok neden bulunmakla birlikte her biri için oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Muhabbet kuşu sahiplerinin bu konuda fikri olmaması halinde kuşların kabarma nedenlerini araştırdıkları görülmektedir. Bu bağlamda önemli olan birkaç neden aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır:

 • Hasta olduklarında
 • Uyku halinde olduklarında
 • Stres ve korku yaşadıklarında
 • Üşüdüklerinde
 • Mevsim geçişleri esnasında
 • Karşı cinsin dikkatini çekmek istediklerinde
 • Sinirlendiklerinde

Sıralanan bu durumlarda muhabbet kuşlarının kabarık olduğunu görmek mümkündür. Bu halde bulunan muhabbet kuşları hakkında sahiplerinin endişe duyduğu sıklıkla rastlanan sonuçlar arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca bu kabarma halinin nasıl önlenebileceği merak edilmektedir.

Muhabbet Kuşlarının Kabarması Nasıl Önlenir?

Evcil hayvan sahipleri, sorumlu oldukları türlerin zaman zaman sorunlar ile karşılaşabileceğini tahmin etmektedir. Özellikle muhabbet kuşları gibi hassas canlıların ekstra özen ile bakılması gerekmektedir. Söz konusu muhabbet kuşları olduğunda bu canlıların kabarma sorunu yaşadığı da bilinmektedir. Kabarma sorununa çare olarak muhabbet kuşlarının kabarması nasıl önlenir başlığı ilgi çeken içeriklerden biri olmaktadır.

Öncelikle muhabbet kuşunuzun ne sebeple kabardığını bilmeniz gerekmektedir. Bu konuyla alakalı olarak göz önüne alabileceğiniz başlıca tavsiyeler şunlardır:

 • Muhabbet kuşunuz üşüyorsa ortamın sıcaklığını kontrol etmelisiniz.
 • Muhabbet kuşunuzun hasta olduğunu düşünüyorsanız veteriner ile görüşmeniz önemlidir.
 • Muhabbet kuşunuzun stresli ve korku dolu ortamlardan uzak kalmasını sağlayınız.
 • Çiftleşme dönemi geldiğinde çiftleşmesine izin veriniz.

Buna benzer daha pek çok çözüm yöntemini kulunuzu gözlemleyerek bulabilirsiniz. Böylece muhabbet kuşunuzun neden kabardığını anlayabilir ve ona yardımcı olabilirsiniz.

Yavru Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Yavru muhabbet kuşu sahibi olan kişiler, yavru muhabbet kuşu neden kabarır sorusunu sormakta ve cevap aramaktadır.Yavru muhabbet kuşlarının kabarma nedenleri de yetişkin muhabbet kuşlarının kabarma nedenleri ile aynıdır fakat arada bazı farklar bulunmaktadır.

Yavru muhabbet kuşları gelişim gösterdikleri için daha çabuk üşüyebilir ve daha kolay hastalanabilirler. Yavru oldukları için daha korkak yapıya sahiptirler. Bu nedenle yavru muhabbet kuşları kabarmaya daha yatkındırlar. Eğer onları üşüyebilecekleri kadar soğuk bir odada tutuyorsanız odanın sıcaklığını artırmalı, kabarma hali sürekli devam ediyorsa bir veteriner hekimden yardım almalısınız.

Muhabbet Kuşunun Kabarması Sorun Oluşturur mu?

Tüyü kabaran muhabbet kuşu sahibini endişelendirebilmektedir. Muhabbet kuşlarının kabarması çoğu zaman normal karşılanmaktadır fakat bazı durumlarda sorun teşkil edebilmektedir. Muhabbet kuşlarının uyku halindeyken kabarmaları normaldir. Doğaları gereği uyurken kabarırlar ve bunda endişelenecek bir durum yoktur.

Muhabbet kuşları hasta olduklarında da kabarmaktadırlar. Bu durum geçici olabileceği gibi uzun süren kabarmalara da rastlanılmaktadır. Eğer muhabbet kuşunuz sürekli kabarıyor ve bu kabarmalar uzun sürüyorsa kuşunuzu hasta olma ihtimaline karşı bir veterinere gösterebilirsiniz. Veteriner hekim, muhabbet kuşunuzun kabarmasındaki asıl nedeni öğrenecek, hastalık gibi bir durum söz konusuysa gerekli tedaviyi yapacaktır.

Yorum yapın