Muhabbet Kuşu Ömrü Ne Kadar? Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Muhabbet kuşu tür olarak hem evcil hem de papağan cinsi bir hayvandır. Yabani ormanda yaşayabilen bu tarz kuşlar evcil olandan farklı olarak farklı fiziksel özelliklere sahip yerleri özellikle tüyleri sarı ve yeşil kanat kısımlarının olduğu yöne doğru siyah rengi sahiplerdir. Muhabbet kuşu ömrü ve yaşam süresi, evde uygulanan bakım ortamının yaşayabileceği rahatlığı ona sunuşu ile de doğru orantılıdır.

Muhabbet kuşu yavruluk döneminden itibaren doğru besinlerle rahat edebileceği ve steril bir ortam sağlandığında yaşam süresi uzatılabilmektedir. Muhabbet kuşu ömrü doğada daha kısadır.Bu dönemden itibaren eğitilmeye başlanan düzenli şekilde besinleri verilen ve onun ortamda rahat edebilmesini sağlayan ama amacı ile çalışmalar yapılması yetişkinlik döneminde daha rahat yaşam fonksiyonu göstermesini sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Ömrü Ne Kadardır?

Yetişkin bir muhabbet kuşu kötülüğü olarak yaklaşık 30 ile 40 gram arasında bir ağırlığa sahiptir. Muhabbet kuşu ömrü boyunca kaç kere yumurtlar merak edenlere ise yılda en az iki kere yumurtlama dönemi geçirir. Uzunluk olarak ise ortalama 18 santimdir. Yaklaşık olarak bir kafes ortamında büyütülen muhabbet kuşunun 5 ile 8 yıl arasında ömrü bulunmaktadır. Muhabbet kuşu ömrü uzatma muhabbet kuşunun bakım yapıldığı yere, bakımındaki özene ve cinsiyetine göre de değişim göstermektedir. Bazı durumlarda muhabbet kuşları amansız bir hastalığa yakalanabilir. Vücudunun içerisinde iç parazitlerden ve dışarıdan gelebilecek dış parazitler den kaynaklı olarak oluşabilecek bu rahatsızlıklar bazı muhabbet kuşlarının sağlam olmayan vücut dirençleri nedeniyle daha erken ölümlerine neden olabilecektir.

Muhabbet kuşunun ömrü ne kadar olur konusunda  aşırı soğuklarda vücut direncini kaybeder. Bu yaşam sürelerini etkileyen bir durumdur. Sürekli olarak soğuk bir odada bakılan ve kışın soğuk havanın etkisiyle doğanın yağmur ve kar etkisine maruz kalan bir muhabbet kuşu bir süre sonra vücut direncini yitirerek kendini bırakabilir. Bu beslenme ve stres durumları ile de doğru orantılı bir süreci beraberinde getirir. Muhabbet kuşları bakılırken bakımı yapılan alanın ortalama bir sıcaklıkta bulunması gerekir.

Ayrıca muhabbet kuşunuzun yaşını öğrenmeniz sizin için fayda sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

İlk defa bir muhabbet kuşu sahiplenilmesi muhakkak ki bir veteriner gözetiminde muayeneden geçilerek bakımı yapılmaya başlanmalıdır. Beden sağlığına sahip bir muhabbet kuşunun tüyleri oldukça parlak ve canlıdır. Kabarık ve vücuttan uzaklaşan bir yapı değil daha çok yapışık konumdadır genellikle çok fazla öten ve hareketli canlılardır. Albino muhabbet kuşu ömrü daha farklıdır. Bunun aksi bir durum söz konusuysa bir hastalığın varlığından şüphelenilebilir. Yavru bir muhabbet kuşu sahiplenilmesi başlangıçta uzaktan iletişim kurmak sürekli ele alınmamak onun için önemlidir. Yeni bir ortam çok çabuk strese kapılmasına ve bu stresin etkisi ile panik yaşamasına neden olacaktır.

Ev ortamında beyaz muhabbet kuşu ömrü yeşile göre daha azdır. Bakılan bir muhabbet kuşu bütün ömrünü içinde yaşayacağı yemeğini yiyeceği ve oyunlar oynayacağı kafeste geçilecektir. Bu yönüyle düşünüldüğünü ona uygun ve bütün şartlarını karşılayabileceği bir genişlikte aksesuarlar ile donatılmış bir kafes ortamı sağlamak oldukça önemli olacaktır. Bu yaşam kalitesini artıran bir durum olarak görülmelidir. Muhabbet kuşu ömrü ne kadar sorusuna yönelik olarak yapılan araştırmalar bir muhabbet kuşunun en fazla 10 yıl yaşayabileceğini göstermiş olmakla beraber araştırmalarda en iyi şartlar sağlanarak bütün ömrü kaliteli bir şekilde geçirilen bir muhabbet kuşunun 20 yılı yaşayabileceği ortaya konmuştur.

Dişi Muhabbet Kuşu Ortalama Ömrü

Muhabbet kuşu ortalama ömrü yetişkinlik dönemine eriştiğinde 12 aylık süreci tamamlanmış demektir. Bu dişi muhabbet kuşu ömrü üzerinden düşünüldüğünde 4 yaşına geldiği andan itibaren artık yaşlılık evresine geçtiği söylenebilir. Bu durum erkek muhabbet kuşlarında 6 yaşı bulabilmektedir. Bu her iki rakam üzerinden ortalama bir ömür suresi ortaya çıkarıldığında 8 ile 10 yıl arasında bir süre yaşayabilme kapasiteleri bulunduğu verilerle tespit edilmiştir. Bu yönüyle düşünüldüğünde dişi bir muhabbet kuşunun yaşam süresi erkek muhabbet kuşunun yaşam süresine göre daha az bir ömür süresine sahip olduğu görülebilmektedir.

Yorum yapın