Almanca A1 Dersleri petinya.net

Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşu sahipleri veya muhabbet kuşu beslemeyi düşünen kişiler, bakım konusunda oldukça meraklıdır. Muhabbet kuşu tırnağı nasıl kesilir sorusu bu bağlamda en çok merak edilen sorular arasında görülmektedir. Muhabbet kuşları, boyut olarak, diğer hayvanlardan daha küçük yapıya sahip olduğu için bakımı konusunda özenli ve dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle tırnak kesimi, daha fazla dikkat gerektiren durumlar arasında değerlendirilmektedir.

Muhabbet kuşunun tırnağını kesmek için öncelikle muhabbet kuşunu havluya nazikçe sarmanız gerekmektedir. Sadece ayakları dışarıda kalacak şekilde havluya sardığınızdan emin olmalısınız. Bu esnada muhabbet kuşunun sürekli öttüğünü fark etmeniz oldukça normaldir ancak bu durum canının yandığı anlamına gelmemektedir.

Tırnak kesme işlemine geçerken muhabbet kuşunuzun ayaklarını mutlaka inceleyin. Tırnaklarda bulunan damarları kesinlikle kesmemeniz gerekmektedir. Bu damarları ayırt etmeniz ise oldukça kolaydır çünkü kırmızı şeritleri görmemeniz imkansız denecek kadar azdır. Daha sonra nazikçe tırnağın ucunu tırnak makasına yerleştirin ve yavaşça tırnaklarını kesmeye başlayın. Bu şekilde tırnak kesme işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir?
Muhabbet Kuşu Tırnağı Kesilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşu tırnağı kesilirken dikkat edilmesi gerekenler önemli olmakla birlikte kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır. Muhabbet kuşları, küçük bedenleri nedeniyle nazik davranılması ve incitilmemesi gereken evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Özellikle tırnaklarının kesileceği zaman daha çok dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte muhabbet kuşlarının tırnakları kesilirken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlar;

  • Muhabbet kuşlarının tırnak kesiminden önce nazikçe havluya sarılması
  • Oldukça keskin tırnak makası kullanılması
  • Tırnakların kesiminde damarların kesilmemesi gerektiği şeklindedir.

Bu üç önemli madde, muhabbet kuşlarının tırnakları kesilirken dikkat edilmesi gerekenler arasında görülmektedir. Muhabbet kuşu, tırnakları kesilirken normalden daha huysuz ve hareketli davranabilir. Ancak bu durum canı yandığı anlamına gelmemektedir. Hareketleri kısaldığı için bu şekilde tavır sergilemektedir.

Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler
Muhabbet Kuşunun Damarlarından Birini Kestim Ne Yapmalıyım?

Muhabbet kuşunun damarlarından birini kestim ne yapmalıyım sorusu, sıkça karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Özellikle evcil hayvan besleme konusunda acemi olan kişiler veya daha önce muhabbet kuşu beslememiş olan bireyler, bu tarz problemler ile sık sık karşılaşabilmektedir. Peki, muhabbet kuşunun tırnakları kesilirken yanlışlıkla damarın kesilmesi sonucunda ne yapılması gerekir?

Öncelikle muhabbet kuşunun damarının kesilmesi halinde kuşunuzun anlık canı yanabilir ve tepki vermeye çalıştığı görülebilir. Ancak bu durumun ani ve geçici olduğu bilinmelidir. Muhabbet kuşunun damarının kesilmesi halinde kanamanın kısa süreli olacağını söylemekte fayda vardır. Bu durumda yapmanız gereken ise elinize az miktarda bebek pudrası dökmek ve kanayan tırnağı nazikçe bu pudra ile kaplamak olacaktır. Daha sonra kuşunuzun sakinleştiğini ve hareketlerinin normale döndüğünü görebilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarının Tırnaklarının Kesilmesi Gerekli Midir?

Muhabbet kuşu tırnak kesilmezse ne olur diye düşünen pek çok muhabbet kuşu sahibi bulunmaktadır. Diğer evcil hayvanların bakımının kolaylıkla yapıldığı görülmektedir ancak muhabbet kuşları küçük canlılar oldukları için bakımı ve özellikle tırnak kesimi oldukça zor görülmektedir. Bunun sonucunda da muhabbet kuşlarının tırnaklarının kesilmesinin zorunlu olup olmadığı merak edilmektedir.

Muhabbet kuşu tırnak kesimi mutlaka uygulanması gereken bakım adımları arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ise tutunarak hareket eden muhabbet kuşlarının bu hareketi rahatlıkla yapabilmesi tırnak uzunluklarına bağlıdır. Özellikle kafes içerisindeki hareketlerini gözlemleyerek tırnak kesim zamanının ne zaman olacağını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Uygun adımları ve önerileri eksiksiz bir şekilde takip ederek muhabbet kuşunuzun tırnaklarını kolaylıkla kesebilirsiniz.

 

“Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine bir yorum

  1. Çok yararlı bir makale. Kuşumun tırnaklarını kesme konusunda oldukça faydalı bilgilere ulaştım

    Yanıtla

Yorum yapın