Almanca A1 Dersleri petinya.net

Muhabbet Kuşu Üşür Mü?

Muhabbet kuşları, evcil olarak tercih edilebilecek hayvanlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Diğer canlılara kıyasla daha hassas bir yapıya sahip olan muhabbet kuşları, ekstra bakımın yanında sürekli gözetleme gerektirmektedir. Özellikle muhabbet kuşları üşür mü sorusu, bu canlıları sahiplenecek bireyler tarafından merak edilmektedir.

Muhabbet kuşları, hassas yapıda olmalarına rağmen belli bir dereceye kadar dayanabilen yapıya da sahiptir. Ancak bu canlıların beden dillerini anlayarak üşüyüp üşümediklerini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzun üşümemesini istiyorsanız onun için uygun koşulları oluşturmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bahsi geçen bu konu hakkında bilmeniz gereken diğer tüm detaylara alt başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Neden Üşür?

Muhabbet kuşları bazı durumlarda üşüyebilir ve tüylerini kabartabilirler. Bu durumla karşı karşıya kalan muhabbet kuşu sahipleri, muhabbet kuşu neden üşür sorusunun cevabını merak etmektedirler. Muhabbet kuşlarının üşüme nedeni en başta oda sıcaklığının düşük olması ile alakalı olabilmektedir.

Muhabbet kuşları minimum 15-20 derece sıcaklıklarda barınmalıdırlar. Bu derecelerin altındaki sıcaklıklar muhabbet kuşlarının üşümesine neden olmaktadır. Ayrıca muhabbet kuşları eğer hasta ise üşümeye daha meyilli olmaktadır. Muhabbet kuşlarının banyo yaptıktan sonra da üşüdükleri sık sık görülmektedir. Muhabbet kuşları için doğru oda sıcaklığı sağlansa bile onlar cereyanda bırakılmamalıdırlar. Muhabbet kuşu cereyana karşı çok duyarlı ve hassas canlılardır.

Muhabbet Kuşu Yıkayınca Üşür Mü?

Muhabbet kuşları, kafeslerine konulan banyoluk sayesinde yıkanma ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Muhabbet kuşu sahipleri muhabbet kuşu yıkayınca üşür mü sorusunu yöneltmektedirler. Bu kuşlar yıkandıklarında vücutları üşümeye daha müsait hale gelmektedir. Bu nedenle banyoluk içerisine konulan suyun uygun sıcaklıkta olması da önemli hale gelmektedir.

Muhabbet kuşları 2 haftada bir yıkanmalıdırlar. Yaz aylarında ise ayda 1 kez yıkanabilirler. Yıkandıklarında üşümeye daha meyilli oldukları için bulundukları odanın sıcaklığı uygun seviyede olmalıdır. Banyodan sonra muhabbet kuşu tüylerini kabartıyor ve titriyor ise bu üşüdükleri anlamına gelmektedir ve odanın sıcaklığına dikkat edilmelidir.

Muhabbet Kuşu Gece Üşür Mü?

Muhabbet kuşlarının geceleri üşüyüp üşümediği birçok kuş sahibi tarafından merak edilmekte ve muhabbet kuşu gece üşür mü sorusunun cevabı aranmaktadır. Geceleri gündüze göre daha soğuk olabilmektedir. Bu nedenle geceleri sıcaklık değeri 15 derecenin altına düşerse muhabbet kuşları üşüyebilmektedir. Ayrıca muhabbet kuşları özellikle geceleri kapalı balkonlarda veya dışarıda tutulmamalıdır. Çünkü bu alanlar gece vaktinde genelde 15 derecenin çok altında olmaktadır.

Muhabbet kuşlarının geceleri üşümesinin önüne geçebilmek için oda sıcaklığını minimum 15 derecede tutmak gerekmektedir. Bunun için kuşun kafesine çok yakın olmamak şartıyla odaya bir ısıtıcı konabilir veya ısıtma sistemi açılabilir. Odanın sıcaklığını yeterli dereceye getirmenize rağmen kuşunuz geceleri kabarıyor ve titriyorsa bu üşümenin dışında başka nedenlerden kaynaklanıyor olabil

Muhabbet Kuşunun Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu üşüdüğünü nasıl anlarız sorusu muhabbet kuşu sahipleri tarafından sık sık sorulmaktadır. Muhabbet kuşları üşüdüklerinde bunu beden dilleri ile ifade etmektedirler. Aşağıdaki durumları takip ederek muhabbet kuşunuzun üşüyüp üşümediğini anlayabilirsiniz.

  • Muhabbet kuşu size karşı ilgisini kaybetmişse ve az hareket ediyorsa üşümüş olabilir.
  • Hareketsiz bir şekilde kafeste bekliyorsa üşümüş olabilir.
  • Daha az konuşuyorsa ve öğrendiği kelimeleri unutuyorsa üşümüş olabilir.
  • Gözlerini kapalı tutuyorsa üşümüş olabilir.
  • Az beslenmeye başladıysa üşümüş olabilir.

Tüm bunların dışında eğer muhabbet kuşunuzun tüy rengi açılıyorsa ve tüyleri dökülmeye başlamışsa ileri derecede üşümüş olma ihtimali yüksektir. Eğer bu durumları uzun süredir gözlüyorsanız muhabbet kuşunuzu bir veteriner hekime göstermenizde fayda vardır.

Yorum yapın