Almanca A1 Dersleri petinya.net

Muhabbet Kuşu Yuvasına Ne Konur?

Evde beslemesi en kolay canlılardan olan muhabbet kuşları, evde yuvalık veya kafes içerisinde bakılmaktadır. Bu bağlamda evinde muhabbet kuşu beslemek isteyenler, muhabbet kuşu yuvasına ne konur sorusuna yanıt aramaktadır. Besleyeceğiniz canlının konforlu ve sağlıklı olabilmesi için mutlaka yuva hazırlarken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekecektir.

Muhabbet kuşları, çok bakım gerektirmemesi ile evde beslemeye en uygun hayvanlar arasında yer almaktadır. Bu canlılar her ne kadar çok bakım gerektirmese de, hayatları boyunca yaşayacakları evlerinin özenle hazırlanması gerekmektedir. Muhabbet kuşu yuvası hazırlama hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Yuvası Nasıl Olmalı?

Muhabbet kuşu besleyecek olanlar, daha ince de belirttiğimiz gibi yuva hazırlığına özen göstermelidir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, kafes ya da yuvalığın içerisinde mutlaka olması gereken bazı ürünler vardır. Bu ürünler hem muhabbet kuşunun beslemesi hem de ihtiyaçlarını karşılaması için oldukça önemlidir. Aşağıdaki listede muhabbet kuşu kafesinde mutlaka olması gereken ürünler belirtilmektedir.

  1. Muhabbet kuşu kafesinin zemini boş bırakılmamalı, gazete veya hamster talaşı ile kaplanmalıdır.
  2. Muhabbet kuşu yeminin koyulması ve yemlerin dağılmaması için mutlaka 1 veya 2 tane yem kabı alınmalıdır.
  3. Eğer kuşunuz yalnızsa, sıkılmaması ve kendini yalnız hissetmemesi için muhabbet kuşu salıncağı veya aynası alınmalıdır.
  4. Muhabbet kuşlarının kolayca su içebilmesi için kuş su kabı da mutlaka edinilmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır.
  5. Kuşunuzun gagasını törpüleyebilmesi ve daha sağlıklı olabilmesi için gaga taşı almayı da ihmal etmemelisiniz.

Yukarıda belirtilen ürünler, her muhabbet kuşu kafesinde mutlaka yer almalıdır. Bu ürünlere ek olarak isteğiniz doğrultusunda farklı kuş oyuncakları, çubuk formundaki yemler ve bu gibi farklı ürünler alabilir ve kafesin içerisine yerleştirebilirsiniz. Muhabbet kuşu yuvası hazırlarken kafese koyacağınız ürünlerin kuşunuzun hareketlerini kısıtlamayacağından da emin olmalısınız.

Muhabbet Kuşu Yuvalığı Nedir?

Muhabbet kuşu yuvalığı, kafese ek olarak kullanabileceğiniz alternatiflerden bir tanesidir. Muhabbet kuşu yuvalığı genellikle kutu şeklindedir ve kapalı olan bu ince ahşap duvarların bir yanında yuvarlak bir delik bulunur. Çoğunlukla çiftleşme amaçlı beslenen muhabbet kuşları bu yuvalarda bakılmaktadır.

Muhabbet kuşu yuvalığının iç zemini sert olduğu için mutlaka talaş yerleştirilmelidir. Bu sayede yumurtlama çok daha sağlıklı şekilde gerçekleşebilecektir. Ayrıca zeminin sert olması kuşların ayak çarpıklığı sorunu yaşamasına sebebiyet verebilir. Muhabbet kuşu yuvası hazırlama aşamalarını doğru yaparak kuşunuzun hem sağlığını koruyabilir hem de çiftleşme sürecini çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşları, doğru bakıldığı zaman uzun ömürlü olabilmektedir. Ancak yanlış yem kullanmak, kuşun sağlığını destekleyen vitamin kullanmamak ve özensiz davranmak kuşunuzun gagası başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmanıza sebebiyet verebilir. Bu noktada muhabbet kuşu bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bilgi almak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

  • Muhabbet kuşunun zaman zaman kafesten çıkmasına izin vermelisiniz.
  • Veteriner tavsiyesine uygun olacak şekilde belirli aralıklarla kuşunuza vitamin ve takviye vermelisiniz.
  • Kuşunuzun su kabını düzenli olarak temizlemeli ve günlük olarak su değişimi yapmalısınız.
  • Kuşunuzun yemini her gün kontrol etmeli ve kabukların yem kabından çıkması için kaba üflemelisiniz.
  • Kuşunuzla zaman zaman oyun oynamalı ve psikolojik sağlığını da korumaya özen göstermelisiniz.

Bu hususlara dikkat ederek muhabbet kuşunuzu beslerseniz, kuşunuzun uzun ömürlü olmasını sağlayabilir ve daha sağlıklı çiftleşme dönemi geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yorum yapın