Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Dişi ve Erkek Nasıl Ayırt Edilir?

Muhabbet kuşu cinsiyeti ayırt edilirken belirgin özellikler üzerinden inceleme yapılır. Muhabbet kuşunun cinsiyet ayrımı yapılırken cere bölgesindeki renk oluşumu göz önünde bulundurulur. Evde bakmak için evcil hayvan arayışında bulunan ve muhabbet kuşu sahiplenecek olan kişiler yapacakları incelemede daha dikkatli olmalıdırlar.

Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu evde rahatlıkla beslenebilen, belirli kelimeleri taklit edebilen, kafes ortamında bakılmaya uygun canlılardır. Kuşun türüne özgü olarak farklı özellikleri bulunur. Muhabbet kuşunun cinsiyeti nasıl anlaşılır konusunda cinsiyetini öğrenebilmek için de çeşitli yollara başvurulabilir. Öncelikle muhabbet kuşunun gaga kısmına bakılarak tespit edilebilmesi en kolay ve pratik yöntemidir. Kuşun gaga kısmında yer alan ve cere adı verilen bölgede renk farklılığı dişi veya erkek olduğunu gösterir. Özellikle yavru muhabbet kuşlarında daha rahat fark edilebilen bu durum sahiplenme sırasında büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Cere adı verilen gaga kısmındaki bölgenin etrafı genellikle delikli bir yapıdadır. Burun deliklerinin olduğu kısımda oluşmuş olan beyaz renkli halkalar cinsiyetin fark edilebilmesine kolaylık sunmaktadır.

Muhabbet kuşu cinsiyet anlama gaga bölgesinden fark edilebilir. Muhabbet kuşunun gaga yapısında bulunan cere alanının rengi eğer açık tonlarda; mavi renkte, mora yakın bir tonda veya beyaza yakın krem renginde ise dişi bir muhabbet kuşu olduğu bilinmelidir. Muhabbet kuşunun cere kısmının etrafında oluşan renk tonu, pembeye çalan mor renkte veya bu alanın tamamı tek bir renkte ise bu da erkek bir muhabbet kuşu olduğunun işaretidir.

Muhabbet kuşlarında yetişkinlik aşaması 6. aydan itibaren başlamaktadır. Gelişimsel süreçte gaga kısmında bulunan cerenin renk tonuda tam olarak netleşir ve cinsiyeti daha rahat farkedilir. Yetişkin olan muhabbet kuşunun burun deliklerinin etrafındaki bu alan genellikle açık tonlarda veya kahverengi rengiye yakın tonlarda olabilmektedir. Beyaz renkli oluşum daha çok fark edilir. Koyu ve kahverengiye dönük bir renk oluşması genellikle çiftleşme dönemindeki muhabbet kuşunda görülür.

Erkek Muhabbet Kuşu
Erkek Muhabbet Kuşu

Dişi ve Erkek Muhabbet Kuşları Nasıl Ayırt Edilir?

Muhabbet kuşu cinsiyet ve yaş belirlemedeki bir başka faktör ise çıkardıkları seslerdir. Genellikle ötüş kapasitesi ve uzunluğu, erkek muhabbet kuşunda daha uzun süreli ve yüksek seslidir. Erkek muhabbet kuşu öterken bu arada başını sallama refleksi de gösterir. Dişi muhabbet kuşları ötümü aşamasında daha kesik ve kısa süreli bir ses tonu ile bu içgüdüsünü gerçekleştirir ve bu süreçte dışarıdan bakıldığında daha kızgın ve agresif olduğu da fark edilir. Erkek muhabbet kuşu dişi muhabbet kuşuna göre daha hareketli ve sürekli oynayan bir pozisyondadır. Yerinde durma noktasında daha canlı olduğu fark edilir. Dişi muhabbet kuşları ise daha sakin ve durağan bir konumdadır.

Muhabbet kuşu cinsiyeti nerden anlaşılır konusu erginlik evresinde de farklı belirtilerle anlaşılır. Erginlik dönemindeki bir muhabbet kuşunun cere kısmı, farklı renkte oluşum gösterir. Erkek muhabbet kuşunun çiftleşme dönemi ile hormonal farklılıklardan kaynaklı olarak cere kısmı, daha koyu maviye döner. Zamanla tonda parlaklık gözle fark edilebilir. Dişi muhabbet kuşunda üreme dönemi hormonal farklılıktan kaynaklı olarak, cere rengi koyu kahverenegi tonlarında olur. Hafif çatlamalı ve kuru bir yapı da oluşu da fark edilen durumlar arasındadır.

Dişi Muhabbet Kuşu
Dişi Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Yavru muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı, ilk doğduğu evrede anlaşılması pek mümkün değildir. Bunun için yaklaşık 1 hafta ile 10 gün arasında bir süre bekleme beklenmesi gerekir. Bu süreç içerisinde burun bölgesinde yer alan halkalı alan ve ve burun deliğinin renginde oluşan farklılık cinsiyetin belirlenmesinde etkili olacaktır. Muhabbet kuşunun cinsiyet ayrımı kuşun gagasının hemen üst kısmında yer alan bir nokta olan cere kısmından anlaşılabilir. Erkek muhabbet kuşunda en genel renk tonu gaga üzerinde mavi renk oluşumudur. Muhabbet kuşunun türü albino olduğunda, cinsiyeti ayırt etmek daha zor hale gelir. Pembe ve soluk tonlar erkek, kahverengi ise genellikle dişi muhabbet kuşunda görülür.

Muhabbet kuşunun cinsiyetini anlamak için bakılan gaga üstü kısmın çok açık mavi tonlarında olmasının sebebi daha çok vahşi doğada bulunuyor olmasından kaynaklanır. Mevsimine göre de bu renkte farklılık görülebilecektir. Yavruluk döneminde ve dişi ise daha çok beyaz ve açık tonda mavi olduğu da görülür. Lutino muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı erkeklerde pembemsi tonlar hakimken, dişilerde beyaz ve açık tonlardan fark edilir. Erkek muhabbet kuşunun cere rengi kahverengiye yakın pembe tonlarında ise hasta olduğunun bir göstergesi olabilir. Yavruluk döneminden çıkıp yetişkinlik dönemine geçiş yaptıkları zamandan itibaren yaşlılık sürecine kadar sürekli olarak bu renk tonu değişim gösterir. Genellikle mavinin tonları başta olmak üzere mor renge yakın pembe tonları da sıklıkla görülebilen renk tonları arasındadır. Bu renk tonları üzerinden cinsiyet belirlemesi yapılabilmektedir.

Yorum yapın