Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Anlaşılır? Neye Göre Belirlenir?

Muhabbet kuşu yaşı doğru bakım ve ilgi gösterildiğinde yaklaşık olarak 8 ile 10 yıl arasında yaşayabilirler. Özellikle doğada bulunan ve yeşil tüylere sahip olan muhabbet kuşları 20 yıla kadar yaşayabilir. Bu kuşların bakımı bulunduğu ortam ve stres seviyeleri ile ilgili de bir durumdur. Muhabbet kuşlarının fiziki özellikleri göz önüne alınarak muhabbet kuşu yaşı hesaplama sağlanabilir.

Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Öğrenilir?

Muhabbet kuşu yaşı nasıl öğrenilir konusu vücutları dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı açık olduğu için içinde bulundukları ortamda bu durumu değiştirir. Her muhabbet kuşu farklı bir yaş aralığında farklı bir süreci beraberinde getirir. Yavruluk dönemi ile başlayan serüvenleri ergenlik ve yetişkinlik dönemi sonunda yaşlılık dönemine kendini bırakır. Dişi bir muhabbet kuşu 4 yaşına ulaştığında yaşlı olarak kabul edilebilirken erkek muhabbet kuşu 6 yaşına ulaştığında yaşlı olarak kabul edilmektedir. Muhabbet kuşlarındaki yaş oranlaması farklı betimlemelerle fark edilebilir.

Muhabbet kuşunun hangi yaşta olup olmadığını, öğrenebilmek ve muhabbet kuşu yaşı nasıl belli olur sorusunun yanıtı için püf noktalardan birisi gözleridir. Muhabbet kuşunun gözlerine bakıldığında genellikle siyaha yakın ve canlı bir görünüm fark ediliyorsa daha genç olduğu rahatlıkla söylenebilir. Daha yaş aldığı bir süreçte muhabbet kuşunun göz çevresinde koyu bir gri oluşum farkedilir. 9 aylık bir sürece varıldığında bu renk daha da açılmaya başlar ve muhabbet kuşu tam olarak 1 yaşına ulaştığında göz çevresindeki bu alan beyaz bir renk almaya başlayacaktır. Muhabbet kuşlarının göz bölgesindeki alan üzerinden yaş ve tespitinin yapılması kolay hale gelir. Her yeni yaş ile beraber göz içerisindeki halkanın boyutu daha da genişleyerek büyümektedir. Tamamen beyaz halka ile kaplanan göz yapısı yaklaşık olarak 7 yaşlarında bir muhabbet kuşunun olduğunu ortaya koyabilir.

Muhabbet kuşu yaşı hesaplamak farkı cinslere göre de değişmektedir. Albino bir muhabbet kuşu genellikle gözünden anlaşılması pek kolay değildir. Kırmızı bir halka yapısına sahip olan bu kuşlar Lutino cinsinde de aynı etkileri fark ettirecektir. Yaş alınmaya başlandıkça bu kırmızı ve koyu göz yapısı daha da açılır, aydınlanır ve pembeye doğru bir renk oluşumu fark edilir.

Muhabbet Kuşunun Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu yaşı anlama baş bölgelerindeki çizgilerle yaş oranlaması yapılabilir. Genellikle genç bir muhabbet kuşunun kafa kısmında daha açık bir görünüm bulunur. Alın bölgesindeki oluşum yaş ilerledikçe ve ergenlik süreci atlatıldıkça kuş daha da büyümeye başlayacaktır. Yaklaşık olarak 6 yaşındaki bir muhabbet kuşu yaşını nasıl anlarım yanıt olarak kafa yapısı üzerindeki manşetler tamamen ortadan kalkar ve çizgi oluşumu gözükmez. Bu durum Albino veya Lutino kuş türlerinde daha farklıdır. Herhangi bir şekilde manşet ve çizgi görünümlü oluşmadığı için yaşlarını buradan muhabbet kuşu yaşı öğrenme mümkün olmamaktadır.

Muhabbet Kuşunun Yaşı Neye Göre Belli Olur?

Muhabbet kuşu yaşı belirleme kuşun gagasının sağ ve sol tarafında nokta şeklinde bir benek görülür. Bu benekli yapılar daha gençken küçük olmaktadır. Muhabbet kuşunun yaşı ilerledikçe bu benekler daha da büyür ve belirgin hale gelecek şekilde oluşum gösterir. Tek renge sahip olan muhabbet kuşlarında Albino türlerde ve Lutino hırka sahip muhabbet kuşunda herhangi bir leke oluşumu gözükmez. Yavru bir muhabbet kuşunun çenesinin altında bulunan benekler daha küçük ve ufak yapıdadır. Muhabbet kuşu kaç yaşına kadar yaşar sorusu da burada mühim olabiliyor. Yaş almaya başladıkça yetişkinlik ve yaşlılık evrelerine doğru çene altındaki benek kısmı daha da iyileşerek büyümektedir. Bu durum yaşının belirlenmesinde bir ipucu olarak kullanılabilir

Tüm tespitler sonucunda ortak fikir muhabbet kuşunun yaşını anlama yavru, genç, ergenlik döneminde yetişkin veya yaşlılık döneminde olup olmadığı tespit edilebilmesi için kafa derisi üzerindeki manşet alanlarına, alın kısmına, göz içerisindeki iris halkası bölgesine, gagasına ve gaga üzerindeki cere bölgesine bakılarak genel bir tahminde bulunun olabilmesi mümkündür.

Yorum yapın