Almanca A1 Dersleri petinya.net

Petshoptan Alınan Hayvan İadesi

Son zamanlarda birçok insan hayvan beslemek istemektedir. Bunun için birçok insan barınaklara ya da sokak hayvanlarına başvursa da geri kalanı petshoptan hayvan almaktadır. Ancak kişiler yaşadıkları bazı sıkıntılarda bu hayvanları iade etmek istemektedir. Bu yüzden petshoptan alınan hayvan iadesi çokça merak edilmektedir.

Petshop, evcil hayvan mağazası olarak tanımlanmaktadır. Adından anlaşılacağı gibi, evde beslenebilecek türde olan hayvanlar satılmaktadır. Hemen hemen her mağazada, balık ve kuş türleri bulunmaktadır. Balık, beslemesi en kolay olan evcil hayvan olabilir. Balık ve kuş için yemleri de buralardan satın alabilirsiniz. Bazı petshoplar sattıkları evcil hayvanlar için 1 ay süreyle koşulsuz yaşam garantisi uygulamaya başlamıştır. Bu uygulama, herhangi bir sorunda evcil hayvan alana para iadesi ve aynı cinsle değiştirme hakkı sağlıyor.

Artan talep ve yoğunlaşan rekabet, evcil hayvan satışı gerçekleştiren petshopların devreye soktuğu, satış sonrasına yönelik garanti uygulamasını da beraberinde getirdi. Ucuz fiyat avantajını kullananlara karşı rekabette ön plana çıkmak isteyen bazı pet shoplar, “koşulsuz yaşam garantisi” uygulaması başlattı. Bu uygulama ile hayvanlara garanti verilmektedir.

Petshoptan Alınan Hayvan İade Yasası
Petshoptan Alınan Hayvan İade Yasası

İnsanların son zamanlarda yaşadıkları sıkıntılardan yola çıkarak petshop iadesi yapmaları da normalleşmektedir. Merak edilen şeylerden birisi de bununla ilgili yasa olup olmadığıdır. Petshoptan alınan hayvan iade yasası tam olarak bu anlamı kapsamasa da bulunmaktadır. 4077. Madde kapsamına göre belirtilen amaçlarla mal ve hizmet piyasalarında tüketicinin taraflardan birini oluşturduğu her türlü (Değişik ibare: 4822 – 6.3.2003 / m.2 – Yürürlük m.38) “tüketici işlemini” kapsar.

Aynı maddenin 3. Maddesine göre de Alış-verişe konu olan taşınır eşyayı, konut ve tatil amaçlı taşınmaz malları ve elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanan yazılım, ses, görüntü ve benzeri gayri maddi malları da maldır. Bu itibarla hayvan da hukuki anlamda “mal” olarak değerlendirilir ve tüketici yasası kapsamına dahildir.

Petshoptan Alınan Hayvan İadesi
Petshopta Hangi Hayvanlar Satılmaktadır?

İnsanlar tarafından merak edilen birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de petshopta hangi hayvanlar satılmaktadır sorusu olmaktadır. Petshoplarda balık ve kuş türleri bulunmaktadır. Balık, beslemesi en kolay olan evcil hayvandır. Balık ve kuş için yemlerini de yine buralardan satın alabilirsiniz. Mağazalarda kediden köpeğe, civcivden tavşana birçok evcil hayvan satılmaktadır.

Mağazayı giderek, kendinize yetiştirmek için bir evcil hayvan seçebilirsiniz. Gelişmiş ülkelerde köpek ve kedi gibi büyük ırk sayılan hayvanlar petshoplarda asla satılmamaktadır. Gelişmiş ülkelerde bu tür hayvanların satışı ancak yetiştirme çiftlikleri aracılığı ile sağlanabilmektedir. Ülkemizde ise durum maalesef böyle değildir.

Petshoplarda başta köpek ve kedi olmak üzere birçok hayvan satılabilmektedir. Petshoptan bir evcil hayvan alınırken dikkat edilmelidir. Özellikle köpeklerde, anne sütünden kesilmeden satılan yavrular, alınmamalıdır. Devlet tarafından denetimli olduğuna da özen gösterilmelidir. Hemen hemen her ilde, çeşitli hayvanlar satan pet mağazaları bulunmaktadır.

Petshoptan Hayvan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişilerin hayvan alımı hakkında merak ettikleri birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan birisi de petshoptan hayvan alırken dikkat edilmesi gerekenler olmaktadır. Elbette aldığınız her şeye dikkat edilmesi gerektiği gibi hayvanlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Hayvan alırken mutlaka veteriner kontrolünü sormalısınız. Aynı zamanda hayvanın yaşına uygun aşıları vurulup vurulmadığını öğrenmeniz de gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda petshop sahipleri hayvanların satılabilmesi amacı ile size yanlış bilgiler verebilmektedir. Eğer bu konularda ufak da olsa bir şüpheniz var ise kesinlikle ilk önce ilgili veteriner hekim ile konuşup ona göre alım yapmalısınız.

“Petshoptan Alınan Hayvan İadesi” üzerine bir yorum

  1. Petshoplar kapatılmalı insanlar heves edip alıyor sonra zor durum da kalıncada vermek durumunda bazen zor durum da kabiliyorsun memlekete gitme tatil işe giden insanlar yoğun oluyor alıyor bakamıyor vs sürekli bu hayvanları o yana bu yana taşımak zorunda kalıyorsun sonra geri vermek zorunda kalıyorsun bu hayvanların duyguları var o yüzden petshoplar kapatılsın altın da hastag açılmalı türkiyede petshop kalmayacak şekilde kapatılmalı

    Yanıtla

Yorum yapın