Almanca A1 Dersleri petinya.net

Sakız Koyunu Özellikleri ve Bakım Rehberi

Hayvancılık ülkemizde önemli bir yer kaplar. Özellikle yatırımcılar için birçok fırsat sunar. Dolayısıyla bu sektöre adım atacak olan girişimciler, en verimli koyun ırkı araştırması yapar. Böylece işletmeden kısa sürede, en iyi kazanç elde edilebilir.

Günümüzde bilinen birçok yerli ve yabancı koyun ırkı vardır. Bunlardan bir tanesi de, yerli bir koyun olan Sakızdır. Kökeni belirlenemeyen bu ırk, yarı yağlı kuyrukludur. Dişisinde ve erkeğinde boynuzlar olmakla beraber, bazı durumlarda dişilerin boynuzu bulunmayabilir.

Irkın erkeklerinde boynuz spiralli, dişilerinde topuz şeklinde küçüktür. Dolayısıyla cinsiyeti buradan kolay bir şekilde anlaşılabilir. Laktasyon için gerekli süre 210 gün olmakla beraber, 120 – 272 kilo süt sağlayabilir.

Sakız Koyunu Özellikleri ve Bakım Rehberi

Sakız Koyunu Özellikleri

Sakız koyunu çiftlikleri, bu türün özellikleri bakımından tercih nedenidir. Zira gerek süt, gerekse döl bakımından oldukça verimlidir. Irkın genel özellikleri şöyle verilebilir;

  • Sakız koyunu yüksek bir yapıya sahip olup, uzun bacakları vardır.
  • Beyaz bir vücuda sahiptir. Ancak kulak, burun ucu, kulak, göz ve ağız gibi kısımlarda siyahlıklar vardır.
  • Karın altı, baş ve bacaklar yağsızdır.
  • Et bakımından oldukça lezzetlidir.
  • Erken gelişir.
  • Farklı coğrafyalar için uyum süreci çok düşüktür.

Bununla beraber bu cinsin, sürü içgüdüsü daha düşüktür. Bu durum sürüyü kontrol etmenizi zorlaştırabilir. Almadan önce dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Her yıl ortalama 2 yavru doğurabilmekte olup, yavrular dünyaya geldikleri anda 3,6 – 3,9 kilo arasındadır.

Ancak 45 günlüğe ulaştıklarında 14,7 – 15,9 kiloya ulaşır. Yünlerine bakıldığında ise çapının 27 – 35 mikrometre olduğu görülür. Çıkarılan iplik ise 44 – 56 arası değişmektedir.

Sakız Koyunu Kaç Kilo Süt Verir?

Sakız koyunu kaç kilo süt verir? Bu koyunlar laktasyon başına olmak üzere 120 – 272 kilo süt sağlar. Bununla beraber 220 günlük emzirme sürecinde toplam 777 litre gibi büyük bir alım alındığı da bilinir. Dolayısıyla işletmenizde süt koyunu istiyorsanız, oldukça verimlidir.

Sakız koyunu yetiştiriciliği kârlı sorusuna da verilecek cevap evettir. Zira kısa sürede hem büyük bir süreye sahip olmanızı sağlar, hem de yüksek oranda süt verir.

Sakız Koyunu Özellikleri ve Bakım Rehberi

Sakız Koyunu Nerede Yetişir?

Peki, Sakız koyunu nerede yetişir? Eğer bu koyunlardan yetiştirmek istiyorsanız, ülkemizin özellikle batı kesimlerinde görüldüğü bilinmektedir. Bu açıdan sakız koyunu,
İzmir,
Çeşme,
Aydın,
Marmara bölgesi,
Ege sahilleri,
Aydın,
Gibi yerlerde görülmektedir.

Sakız Koyunu Bakımı Nasıl Yapılır?

En çok süt veren koyun cinsi içerisinde yer alan Sakız koyunu, her hayvanda olduğu gibi dikkatli bir bakım ister. Burada öncelikle alışma süresine değinilmelidir. Her ne kadar adaptasyon süreci hızlı da olsa, canlıların alışmaları gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Dolayısıyla koyunu alıp tamamen farklı bir coğrafyaya getirdiğinizde, bir süre büyük önem göstermeniz ve önlem almanız gerekir. Bu durum özellikle iklimsel farklılıklar için geçerlidir. Zira sıcak bir yerden, soğuğa geçen koyunlarda verim düşüklüğü olabilir.

Bunun haricinde gerekli veteriner kontrolü düzenli şekilde yapılmalıdır. Koyunlara özgü olan hastalıklar burada da söz konusu olduğu için, aşılarına büyük önem gösterilmelidir.

Yorum yapın