Almanca A1 Dersleri petinya.net

Simental İnek Özellikleri ve Bakım Rehberi

Süt inekçiliği Türkiye’de büyük bir yer kapladığı için, Simental süt ineği almak isteyen birçok kişi vardır. Ancak bunun öncesinde özelliklerinin neler olduğu, bakımı, süt oranı ve doğum oranları gibi temel bazı bilgilerinin de bilinmesi gerekir.

Bu sayede alacağınız sonuçların nasıl alacağını hesaplayabilir, bakım esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bir inekten ne kadar süt alacağınızın bilincinde olmanız, yapacağınız yatırımdan ne kadar kâr alacağınızı tespit etmenizde de yardımcı olur.

Ülkemizde geniş olarak yetiştirilen Simental inek, yüksek verime sahiptir. Yağ oranı az olup uzun bir ömrü vardır. Dolayısıyla doğru bir bakım yapar ve veteriner kontrolünü aksatmazsanız, alacağınız sonuçlar oldukça iyi olacaktır.

Simental İnek Özellikleri

Her hayvan bazı ırklara göre sınıflandırılmaktadır. Bu duruma inekler de dâhil olup, gerek ülkemizde gerekse dünyada en çok tercih edilenlerden bir tanesi Simental inektir. Aslen İsviçre’de bulunan Simmental vadisinden çıkan bu canlılar, eti ve sütü için yetiştirilir. Genel özellikleri maddesel olarak şu şekildedir;

 1. Döl verimi yüksektir.
 2. Yaşadığı sağlık sorunları minimumdur. Ancak bu veterinere baktırmamanız gerektiğini göstermez.
 3. Annelik içgüdüsü gelişmiştir.
 4. Ömrü diğer inek ırklarına göre uzundur.
 5. Farklı iklim koşullarına hızlı uyum sağlar.
 6. Gerek erkekleri, gerekse dişileri boynuzludur.
 7. Kirpik, alın ve baş bölgesi beyazdır.
 8. Sarılı-beyazlı ya da alaca-kırmızı-beyazlı olabilir.
 9. Sütünde 4,2 yağ oranı vardır.
 10. 6,500 litre süt verimi vardır.
 11. Yüzde 58 et randımanı bulunur.
 12. Günde 1,350 – 1600 gr arası ağırlık artışına sahiptir.
 13. Cidago yüksekliği dişilerde 138 – 150, erkeklerde ise 150 – 165 cm arasında değişir.
 14. Dişiler 600 – 900, erkekler ise 1100 – 1400 kilogram ağırlığındadır.

Buradan da görüldüğü üzere yüksek bir verime sahip olan Simental inek özellikleri bakımından yatırım için güzel bir tercihtir.  Kasları oldukça gelişmiş olup, dolgun bir vücuda sahiptir. Ağırlıklarının yüksek olması, onları et bakımından da verimli yapmaktadır.

Simental İnek Bakımı

Simental ineğin anavatanı İsviçre olsa da dünya çapında sıkça tercih edilen inek ırkları arasındadır. Bunun en büyük sebebi, kolay bir şekilde bakılabilmesi, veriminin de yüksek olmasıdır. Hayvan yetiştiriciliğinde en büyük sorun, bu canlıların yaşanılan yerin iklimine uygun olması veya hızlı adapte olabilmesidir.

Zira aksi durum büyük masraflara ya da hayvanların telef olmasına sebeptir. Ancak Simental inek özellikleri bakımından herhangi bir iklime kolay şekilde uyum gösterebilir. Bu nedenle Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesi gibi soğuk yerlerinde dahi güvenli bir şekilde tercih edilebilir.

Ülkemizde sarı alaca olarak bilinen ırkla aynı olan Simental inek bakımı ise normal inekler ile aynıdır. İneğin/ineklerin kalacağı yerin her mevsim sıcaklığını düzgün olarak ayarlayıp, ona uygun beslenme yöntemini tespit ettikten sonra hiçbir zorluğu bulunmamaktadır.

Bu canlılar fazla sağlık sorunu yaşamadığı için, hastalığa dair endişelenmeniz gerekmez. Ancak düzenli aralıklarla veterinere kontrol ettirmeniz şarttır. Yaşam yerinin uygun sıcaklıkta olması ve hayvanın kendini rahat hissetmesi şarttır. Ayrıca ortamda onlara rahatsızlık verecek şeyler, ani sesler bulunmamalıdır.

Zira inekler de dâhil olmak üzere hiçbir canlı, böyle bir ortamda kendini rahat hissetmez. İnekler böylece verebileceği maksimum verimi göstermez. Simental ineklerde bu duruma dikkat etmeniz dolayısıyla şarttır.

Simental ineği sağarken aklınızdan çıkarmamanız gereken, diğer inek ırklarında bulunduğu gibi hassas olduğudur. Dolayısıyla sağım öncesinde suyla temizlenerek sterile edilmeli, ardından da işlem yapılmalıdır.

Simental İnek Verdiği Süt Oranı

Günümüzde bilinen çok sayıda inek ırkı vardır. Ancak bunların hepsi aynı özelliklere sahip değildir. Bu bakımdan bazıları eti, bazıları da sütü için tercih edilmektedir. Bununla beraber her ikisinde de yüksek verim sağlayan ırklar mevcuttur.

Bunlardan biri olan Simental inek, özellikle süt oranında sağladığı verim sebebiyle ülkemizde birçok yetiştiricinin ilk tercihleri arasındadır. Zira Simental süt verimi incelendiğinde, laktasyon dönemine girdiğinde 6,500 litre gibi yüksek bir verim sağladığı görülür.

Bu sütün yağ oranı yüzde 4,2’dir ve protein değerleri yüzde 3,5’tir. Bu sebeple sadece sağladığı süt değil, sütün besin değerleri de oldukça yüksektir. Eğer yeni bir yatırımcıysanız ve inek üzerine bir işletme hedefiniz varsa Simental ırk tercih edebileceğiniz seçenekler arasındadır.

Simental İnek Doğum Oranı

Hayvancılıkla uğraşanlar ve bu sektöre yatırım yapanlar için önemli çok sayıda faktör vardır. Bunlardan ilki hayvanın süt ve et oranları, ikincisi ise doğurganlık durumudur. Zira bunlar kişilerin uzun süreli olarak elde edeceği kârı gösterir.

Yüksek bir doğum oranına sahip olan Simental ineklerin dişilerinde annelik içgüdüsü oldukça yüksektir. Bu sebeple buzağılarıyla daha yakından ilgilenecektir. Her hayvan gibi inekler de kendi doğumlarını yardım almadan yapabilir; lâkin ortamda veteriner her ihtimale karşı bulunmalıdır.

Ancak dikkat etmeniz gereken, her inek ırkında olduğu gibi bu avantajların maksimum alınabilmesi için doğru bir bakımın, düzenli kontrollerin şart olduğudur.

Piyasada Simental inekler kolay bir şekilde bulunmaktadır. Ancak incelendiğinde fiyatların farklı etmenlere bağlı olarak değiştiği görülür. Dolayısıyla Simental inek fiyatları 2020 gibi eskimiş sorgular, sizi konu hakkında gereken bilgiyi vermeyecektir.

Burada öncelikle sabit bir ücretten bahsedilemeyeceği bilinmelidir. Zira Google araştırıldığında değişken rakamlar görülür. Buna sebep olan etmenler şöyledir;

 1. Buzağı olup olmaması
 2. Simental ineğin yaşı
 3. Simental ineğin ağırlığı
 4. Hamile olup, olmadığı
 5. Hamileyse yapacağı buzağı sayısı

Eğer daha iyi fiyatlar almak istiyorsanız, bu gibi konuları mutlaka sormanız gerekir. Böylece daha düşük fiyatlara indirgemeniz de mümkün olur. Şayet ilk yatırımınız olacaksa, anlamamanız muhtemel olduğu için yanınızda veteriner götürmek daha doğru tercihler yapmanıza yardım edecektir.

Yorum yapın