Sokak Köpeklerinin Cinsi Nedir? Sokak Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Sokak köpeklerinin cinsleri nedir sorusu pek çok hayvan sever tarafından merak edilir. Dış görünüş olarak iri formlu olmaları onları dikkat çekici bir konuma büründürür. Ortaya çıktıkları ilk yıllarla şimdilerdeki sokak köpeği cinsi arasında bazı değişimler gözlense de uzun yıllardır varlıklarını devam ettiren bir köpek cinsi olarak dikkat çekerler.

Sokak Köpekleri Av Köpeği Olabilir Mi?

Pek çok köpek doğası gereği avcı bir ruha sahiptir. Sokak köpekleri de bu avcı köpek ırkı arasında yer alabilir. Sokak köpeği avcılık özellikleri şöyledir:

 • Sokak köpekleri, eğitildikleri noktada aldıkları komutu iyi şekilde uygulama eğilimi gösterir.
 • Bir sokak köpeği iyi şekilde avcı olmasa da yönlendirildiği komutlar ile yakın noktalarda istekleri karşılayabilirler.
 • Her şeye rağmen iz takip etme yetilerinin ve avcı içgüdülerinin gelişmiş olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Sokak Köpeklerinin Ömrü Ne Kadar?

Hayvan severler sürekli vakit geçirdiği yakın dostlarının ne kadar bir ömre sahip olduğu noktasında bilgi sahibi olmak ister. Bu noktada hayvana karşı özel bakımlar uygulanarak iyi bir hayat sürmesi amaçlanabilir. Sokak köpeklerinin ömrü hakkında bilgilendirme ise şu şekildedir:

 • Sokak köpeklerinin ömrü dikkate alındığında diğer köpek ırklarına oranla ortalama bir ömre sahip oldukları kanısı ortaya çıkar.
 • Sağlıklı bir sokak köpeği 10 ile 12 yıl aralığında hayatta kalabilir.
 • Evde ya da bahçenizde bakımını üstlendiğiniz köpeğinizin tüm aşılarını yaptırıp, dengeli beslenmesine önem vermeniz ardından ek gıda takviyelerini de yaparak ömrünü uzatabilirsiniz. İyi bir bakım her zaman için köpeğinizle daha çok zaman geçirmenizi sağlar.

Oturan Sokak Köpeği

Sokak Köpeği Bekçilik Yapabilir Mi?

Her köpek doğası gereği avlanarak hayatta kaldığı gibi bekçi içgüdüsüyle de yiyeceklerini koruma eğilimi gösterir. Sokak köpeklerinin bekçilik özellikleri şöyledir:

 • Sokak köpeği sürekli olarak aynı noktada kalarak o bölgeden beslenmeye başladığı zaman korumacı bir içgüdüye bürünür.
 • Bu tavırları ile bekçilik eğilimi gösteren köpekler, bulundukları bölgede yabancı bir kişi ya da tehlikeli bir durum hissettikleri noktada saldırıya geçebilirler.

Sokak Köpeği Saldırganlık Gösterir Mi?

Sokak köpekleri sahiplenilmez ve kendi hallerde bırakılırlarsa hayatta kalmaları için saldırgan bir mizaca bürünebilirler. Sokak köpeğinin saldırganlık özellikleri şöyledir:

 • Bebeklik döneminde sosyal bir ortama dahil edilerek insanlarla birlikte yaşayan her köpek daha uysal ve kontrol edilebilir nitelikler sergiler.
 • Bunun aksine sosyallikten uzak, başına buyruk bırakılan köpeklerde saldırganlık daha ön planda olur.
 • Doğası gereği saldırganlık gösterebilen sokak köpeklerine karşı temkinli ve ılımlı yaklaşılması herkes için en güvenli olandır.

Sokak Köpeklerinin Cinsi Nedir? Sokak Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Sokak Köpeği Nasıl Beslenir?

Her canlının kendine has beslenme rutini vardır. Zararlı besinler tüketmesi halinde sağlık açısından riskli bir duruma gelebilirler. Sokak köpeklerinin beslenme rutinleri ise şu şekildedir:

 • Yemek artıkları, ev yemekleri, şekerli besinler, yağlı besinler, hamur işi yiyecek artıkları sokak köpekleri için zararlı besinlerdir. Tüketilmemesi ve hayvanlara verilmemesi gerekir.
 • Su kapları sürekli olarak dolu olmalı ve kuru mama ile beslenmeleri onlar için idealdir.
 • Zaman zaman atıştırmalıklar ile ödüllendirilebilirler.

Sokak Köpeklerinin Temel Özellikleri Nelerdir?

Melez ve çomaz ırklar sınıfında yer alan sokak köpekleri bu ırkların özelliklerini taşır. Sokak köpeklerinin temel özellikleri şu şekildedir:

 • Saf kan olmadıkları için bulundukları ortama göre farklı davranışlar sergileyebilirler. Bazı sokak köpekleri insanlara karşı ılımlı olurken bazıları ise saldırgan davranabilir.
 • Hayatları boyunca karşılaştıkları durumlar karşısında çekingen ya da atak olabilecekleri gibi sokak köpeği cinsi beslenme düzenine göre de bu durumu etkileyen faktörler arasındadır.

Sokak Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri Nasıldır?

Melez ırktan gelen sokak köpekleri sabit bir dış görünüm taşımazlar. Bu yüzden gözle görülür farklar ortaya çıkabilir. Sokak köpeği fiziksel özellikleri şu şekildedir:

 • Tüy rengi, düş yapısı, kulak düşüklüğü, bacak boyu, kuyruk uzunluğu, göz rengi ve şekli gibi pek çok nitelik sokak köpeklerinde farklı farklıdır.
 • Sahiplenmemiş bir sokak köpeği her zaman bakımsız olacağı için onların tek ortak noktası bakımsız ve ilgiye aç olmalarıdır. Bunun dışında karakter ve fiziksel özellikleri her daim farklılık gösterir.

Boynunda Beni Eve Götür Yazan Sokak Köpeği

 

Sokak Köpeklerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Sokak köpekleri isminden de anlaşılacağı üzere sahipsiz ve sokakta yaşayan canlılardır. Bu noktada sokak köpeklerinin bakımı hakkında bilgilendirme şöyledir:

 • Belirli bir sahibi ya da ilgilenen kişisi olmayan bu köpekler düzenli olarak bakım göremezler.
 • Hayvan severlerin sokakta karşılaştıkça anlık ihtiyaçlarının karşılanması onlar için ideal bir bakım oluşturur.
 • Bu noktada imkanı olan hayvan severlerin tırnaklarını kesmesi, tüylerini taraması gibi aktiviteler onlar için yararlı olur.

Sokak Köpeği Zeki Midir?

Sokak köpekleri melez oldukları için çeşitli görev tanımlarına sahip olabilirler. Bu noktada bu görevleri yerine getirmek zeka gerektirdiği için bu canlıların zeki oldukları söylenebilir. Sokak köpeğinin zekası hakkında bilgilendirme şu şekildedir:

 • Sokak köpeği çobanlık yapabilir, kimi zaman bulunduğu bölgeyi koruma manasında bekçilik yapabilir, av sırasında iz takip edebilir. Bir canlının tüm bunları yapabilmesi için zekaya ihtiyacı vardır. Bu bağlamda da bu hayvanlar zekidirler.
 • Stresli ortamlarda ya da uzun soluklu görevlendirmelerde konsantrasyon sıkıntısı yaşayarak görevini tamamlayamasa da bu köpeklerin zeki olduğu gerçeği göz ardı edilemez.

Sokak Köpeği Kolay Eğitilir Mi?

Sokak köpekleri ile layıkıyla ilgilenildiği noktada uyumlu ve sevecen bir tavır takınabilirler. Bu durum da onların kolay eğitilebilir canlılar olduğunu gösterir. Sokak köpeği eğitimi hakkında bilgilendirme şöyledir:

 • Köpeğinize karşı ilgili davranmanız ve onun isteklerine cevap vermeniz halinde siz de istediklerinizi ona yaptırabilirsiniz.
 • Karşılıklı sabırla halledilebilecek bir durum olan bu işlem ile köpek eğitiminden verimli sonuçlar alınabilir.
 • Sokak köpeği cinsini eğitmek için eğitimlerde sürekli tekrar çalışmaları yapılarak disiplinli hareket edilmesi sizi başarıya ulaştırır.

Sokakta Uyuyan Sokak Köpeği

Sokak Köpeği Tüy Döker Mi?

Sokak köpeklerinin melez olması onların farklı tüy yapıları ve boyutuna sahip olmasını berberinde getirir. Sokak köpeğinin tüy dökmesi şu şekildedir:

 • Haftalık olarak tüy bakımı yapılan sokak köpekleri rahatsız edici derece tüy dökmezler.
 • Ev halkının sağlığı gözetilerek sahiplenilecek köpeğin ne oranda tüy döktüğüne dikkat edilmelidir. Aksi halde alerji etkisi gösterecek durumlarla karşılaşılabilir.

Sokak Köpeği Apartmanda Yaşayabilir Mi?

Sokak köpeklerinin apartmanda yaşamaları ya da çocuklarla uyumları onları sahiplenme noktasında dikkat edilen kriterler arasında yer alır. Bu etkenler göre hem sizin hem de köpeğin hayat koşulları olumsuz etkilenmemelidir. Sokak köpeğinin apartmanda yaşaması şöyledir:

 • Sokak köpekleri özgür ruhlu ve hareketli canlılardır. Bakıma muhtaç olsalar da bir apartman dairesi onlar için düşük enerji gerektirir.
 • Günlük yürüyüşlerinin düzenli yaptırılması ve ilgi alakanın yeterli olması halinde apartman yaşamı için uygun olabilirler.
 • Bu noktada unutulmamalıdır ki köpek ilgisiz bırakılırsa ev eşyalarınız ve varsa çocuklarınız için olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sokak Köpeği Enerjisi Nasıldır?

Sokak köpekleri belirli bir sınırlayıcı etkiye maruz kalmadığı için yüksek enerjiye sahiptirler. Sokak köpeği enerjisi oyun oynamayı sevmeleri yönüyle yüksek ve geç yorulduklarını gösterebilir. Her hareketlerinde mutlu olarak egzersiz ihtiyaçlarını karşılayan sokak köpeği cinsi oyuna düşkün canlılardır.

Yorum yapın