Almanca A1 Dersleri petinya.net

Su Semenderi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kurbağa ve kertenkele arasında bir görüntüye sahip olan Su Semenderi, amfibi türlerden biri olarak bilinmektedir. Kendine özgü yaşayış şekli bulunan bu tür için Su Semenderi nedir sorusu olmak üzere pek çok farklı sorular sorulmaktadır. Birçoklarının bildiği üzere dünya üzerinde farklı özelliklere sahip birçok hayvan türü yaşar. Bu türlerin her biri, farklı yerlerde yaşamakta ve bu türlerin avlanma özellikleri birbirine benzemeyebilmektedir.

Bir sürüngen ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişinin; nedir, Latince adı, özellikleri vb. birçok hususra soru sorması gerekmektedir. Bu durum, Su Semenderi için de geçerlidir. Peki ama Su Semenderi Latince adı nedir ve bu türün özellikleri ile alakalı bilinmesi gerekenler nelerdir?

Su Semenderi Nedir?

Su Semenderi, kertenkele ve kurbağa arasında bir görüntüye sahip amfibi türüdür. Pürüzsüz ve nemli derilere sahip olan bu canlı, farklı fiziksel özelliklere sahip olabilir. Bazı Su Semenderleri, balığı andıran solungaçlara sahip olabilir, bazılarında ise akciğer bulunur. Bu tarz hususların her biri, Su Semenderi nedir sorusu kapsamında verilebilecek cevaplar kapsamında yer almaktadır.

Genellikle gece avlanan ve gölgeli, serin yerlerden hoşlanan Su Semenderleri, yumurtlayarak üremektedir. Görünüşleriyle benzersiz bir canlı olarak bilinen Su Semenderleri, pek çok özelliğe sahiptir. Peki ama bu türün Latince ismi nedir ve özellikleri kapsamında neler bulunur?

Su Semenderi Latince Adı

Her hayvanın Latince bir ismi olmasından ötürü, Su Semenderi Latince adı merak konusu olan hususlardan biridir. Axolotl olarak adlandırılan Su Semenderleri, görünüşleri itibari ile insanların ilgisini üzerine çekmektedir. Daha önce de belirtildiği üzere bu hayvan türü, kurbağa ile kertenkele arasında bir görünüme sahiptir.

Meksika’da yaşantılarını sürdüren Su Semenderleri, Meksikalılar tarafından tüketilen canlılardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Kendilerine özgü birçok özelliğe sahiptir ve bu özelliklerin her biri, Su Semenderlerini yakından tanımak isteyen kişiler için oldukça önemlidir.

Su Semenderi Özellikleri

Larvadan yetişkinliğe geçişte herhangi bir şekilde metamorfoza uğramayan Su Semenderi özellikleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Larvalar, büyüdükten sonra ürer ve suya bağımlı bir şekilde yaşantılarını sürdürür.
  • Su Semenderlerinin bazı durumlarda karaya uyum sağlayabilmek için metamorfoza uğradığı görülür.
  • Vücutlarının bir parçasını kaybeden bir Su Semenderi, kendisini kısa sürede yenilediği için Su Semenderlerinin kendilerini yenileme özelliklerinin yüksek olduğunu belirtebiliriz.
  • İyi bir bakım ile yaklaşık 15 yıl yaşayabilirler.
  • Suyun üzerinde iken Su Semenderleri çok fazla canlı bir şekilde kalamadıkları için sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürebilmeleri için vücutlarının hiçbir şekilde kurumaması gerekir.
  • Küçük Su Semenderlerinin birbirlerine karşı oldukça fazla sert olmaları ayrı bir ortamda büyütülmelerini zorunlu kılar.
  • Büyük Su Semenderleri bir arada tutulabilseler de daima gözetim altında bulunmaları, birbirlerine herhangi bir şey yapmaları adına oldukça önemlidir.

Yukarıdaki gibi sıralanması mümkün olan özelliklerin her biri, Su Semenderi özellikleri kapsamında yer almaktadır.

Su Semenderi Ne Yer?

Su Semenderi beslenmesi noktasında Su Semenderi ne yer sorusunun oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Kurutulmuş karides, Su Semenderlerinin doğru bir şekilde beslenebilmesi noktasında tercih edilebilecek yiyecek türlerinden biridir. Canlı yem de bu tür semenderlerin beslenmesinde tercih sebebi olabilmektedir. Fakat sağlıklı canlılardan seçilen yemlerin, Su Semenderi beslenmesi konusunda kritik öneme sahip olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Su Semenderi Nasıl Avlanır?

Su Semenderleri doğal hayatlarında genel olarak kurt, kabul, salyangoz, küçük balık ve küçük amfibileri avlayarak beslenirler. Bu nedenle bu canlıların, Su Semenderlerinin beslenmesinde bir hayli önemli olduğu bilinen bir gerçektir.

Su Semenderi Nasıl Bakılır?

Bu canlı türü ile ilgili sorulan Su Semenderi nasıl bakılır sorusu, evlerinde Su Semenderi yetiştirmek isteyen kişiler için bir hayli önemlidir. Su Semenderlerini akvaryumda beslemek olanaklıdır. Bunun için genişçe bir akvaryum tercih etmek gerekir. Çünkü bu canlı türünün boyutları oldukça fazla olabilir. Genellikle 80 litrelik akvaryumlar, Su Semenderlerinin bakımı noktasında yeterli bir akvaryum türüdür.

Akvaryumdaki su seviyesi, Su Semenderinin boyu kadar olabilir. Eğer akvaryumda filtre bulunmuyorsa günlük %20’lik bir su filtresinin uygulanması gerekir. Fakat akvaryumda oldukça başarılı bir filtreleme sistemi varsa su değişimlerinin haftada bir %20 şeklinde yapılması yeterlidir. Su içerisinde klor giderici ürünler kullanımı tavsiye edilmektedir. Çünkü Su Semenderlerinin yaşantılarını sürdürebilmeleri için suda kloramin ve klor bulunmamalıdır. Akvaryum tabanında kum kullanmak isteyen bireylerin iri taneli kum kullanılması önerilmektedir. Bu hususların her biri, Su Semenderi nasıl bakılır sorusu kapsamında bir hayli önemlidir.

Su Semenderi Ne Kadar Yaşar?

Gerekli şekilde bakımı gerçekleştirilen Su Semenderleri 10 ya da 15 yıl arasında bir yaşantı sürdürmektedir. Bu kapsamda evlerinde Su Semenderi beslemek isteyen kişilerin, Su Semenderi bakımı noktasında dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinden bakım gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Su Semenderi Fiyatları Nedir?

Su Semenderi satın almak ve evinde beslemek isteyen birçok insan, Su Semenderi fiyatları nedir sorusu üzerinden derinlemesine bir şekilde araştırma yaparak Su Semenderlerinin fiyatlarını öğrenmek ister. Su Semenderlerinin fiyatlarında değişiklikler olabilse de çoğunlukla 200-250 TL civarında olduğunu ifade etmek olanaklıdır.

Su Semenderi Yavrusu Nasıl Olur?

Su Semenderi üremesi noktasında sorulan Su Semenderi yavrusu nasıl olur sorusu kapsamında Su Semenderlerinin yumurtlayarak üredikleri bilinmektedir. Larvalar, birçok canlı türünde olduğu gibi herhangi bir şekilde metamorfoz geçirmez.

Su Semenderi Zehirli mi?

Semenderlerin bazı türleri zehirli olmakta ve diğer canlılara çeşitli zararlar vermektedir. Fakat Su Semenderi zehirli mi sorusu kapsamında bu semender türünün evde bakılabildiğini ve bu nedenle zehirli olmadığını belirtebiliriz. Su Semenderlerinin bakımının, belirlenen şekilde yapılması, bu canlı türünün uzun bir süre yaşayabilmesi adına bir hayli önemlidir.

“Su Semenderi Bakımı Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın