Suffolk Koyun Özellikleri ve Bakımı

Dünyada en çok tercih edilen ve en çok tanınan koyun ırklarından olan Suffolk Koyunu, aynı zamanda son derece köklü bir geçmişe sahip olan koyun ırklarındandır. Güçlü ve dinamik yapılarıyla dikkat çeken Suffolk koyunu ikizlik oranı bakımından da diğer koyun ırklarına göre çok verimli bir orana sahiptir. 1.58 ikizlik doğum ortalamasına sahip olan Suffolk Koyunlarının günümüzde ABD’de yetiştiriciliği yoğun bir biçimde yapılıyor olsa da kökleri İngiltere’ye kadar uzanır.

Hemen her özelliğiyle son derece verimli bir koyun ırkı olan Suffolk koyun fiyatları da vadettiği verimliliğe oranla oldukça düşük maliyetlidir. Bilinen en etçi koyun türlerinden olan Suffolk koyunları, aynı zamanda kuzulama konusunda vadettikleriyle de fark yaratmaktadır. Kuzuları çok çabuk gelişen Suffolk koyunlarında, küçükbaş hayvanlarda yaşanan en temel sorunlar arasında bulunan meme ve ayak sorunları neredeyse hiç gözlemlenmez.

Yapılan araştırmalar sonucunda küçükbaş hayvancılıkta kullanılabilme adına son derece verimli istatistikleri bulunan Suffolk Koyun özellikleri çok açık bir biçimde koyunların genel yapısını belli eder. 120 günlük kuzuların hayatta kalma oranı %90 bandına kadar çıkan Suffolk koyunları sadece ikizlik oranının yüksek olması nedeniyle avantajlar vadetmez, aynı zamanda doğan kuzuların hayatta kalma olasılıkları da son derece yüksektir.

Özellikleri

Suffolk Koyun, sahip olduğu temel niteliklerle son derece gelişmiş ve belirgin özelliklere sahiptir. Fiziksel yapılarıyla hemen dikkat çeken bu koyun tününün özellikleri arasında yeni doğan döneminde dış hastalıklara karşı güçlü bir yapıya sahip olmaları en belirgin şekilde ön plana çıkmaktadır. Koyunlarda gözlemlenen pek çok sağlık sorununa karşı oldukça dirençli olan Suffolk Koyunlarının zarar görmesine sebep olan bilinen en temel hastalık ise Spider Lamb Syndrome, yani Örümcek Kuzu Sendromudur.

Söz konusu sendrom yeni doğan döneminde Suffolk Kuzularının önemli ölçüde sağlık sorunu yaşamasına sebep olmakla birlikte ilerleyen dönemler için risk yok denilecek kadar azdır. Suffolk Koyunları hakkında merak içerisinde olanlar için Suffolk Koyun genel özellikleri arasında yer alan özellikle şu şekilde sıralanabilir:

Karakteristik Özellikler

 • Yüksek doğurganlık oranı
 • Yüksek ikizlik doğum oranı
 • Kaliteli yün yapısı
 • Son derece geniş kalça yapısı
 • Kuzuların hızlı gelişimi
 • Yeni doğan dönemi hastalıklarına karşı güçlü direnç
 • Köklü bir ırk geçmişi
 • Son derece uyumlu bir mizaç
 • Bakım kolaylığı

Fiziksel Özellikler

 • Pembe renkli ve yumuşak deri
 • Yoğun kas yapısı ve orta ölçekli boy
 • Çoğunlukla vücudun tamamı beyaz renkte, ayaklar ve baş siyahtır
 • Erkek ya da dişi ayırt etmeksizin boynuzları bulunmaz
 • Alın bölgelerinde çok sık beyaz bir leke yer gözlemlenir
 • Parlak gözler

Verimlilik Açısından Genel Özellikler

 • Erkek koyunlar 110 ile 160 kg aralığında değişebilen ağırlığa sahip olduğu gibi dişilerde bu rakam 80 ile 110 kg aralığında değişkenlik gösterir.
 • İkizlik oranı bakımından son derece yüksek sayılabilecek 1.58 gibi ikizlik oranına sahiptirler
 • 33 mikron yün inceliğine kadar yün yapısına sahip olabilirler
 • Yün kapasiteleri yaklaşık olarak %60 civarındadır.
 • Erkeklerin yüksekliği 80 cm’ye kadar uzanabiliyorken dişiler ise ortalama 74 cm civarında boya sahiptir.
 • Yünleri yüksek düzeyde kalitelidir.

Şeklinde olan Suffolk Koyun genel özellikleri, bu ırktan koyunların diğer küçükbaş hayvan türlerinden son derece belirgin bir biçimde ayrılmasını sağlamaktadır.

Bakımı

Bakım konusunda da oldukça geniş avantajları bakıcılarına vadeden Suffolk koyunları, küçükbaş hayvancılıkta yaşanabilecek tüm bakım temelli sorunlara karşı neredeyse güçlü bir dirence sahiptir. Suffolk koyun bakımı oldukça kolay olduğu gibi aynı zamanda bu koyun ırkının her bir bireyinin oldukça uyumlu olması yaşanabilecek olası sorunların giderilmesi konusunda da yetiştiricilere avantaj sunar.

Suffolk koyun bakımı konusunda en çok dikkat edilmesi gereken durum, hayvanın içerisinde bulunduğu dönemdir. Özellikle gebelik döneminde bu koyunlara yeterli beslenme sağlanması halinde sunacağı verimlilik belirtilmiş olduğu üzere son derece yüksek olacaktır. Döl verimliliği bakımından da son derece işlevsel özellikleri bünyesinden barındıran Suffolk Koyun, etkili bir bakımla küçükbaş hayvancılığın kolaylıkla yapılabilmesine imkan tanıyacak niteliklere sahiptir.

Beyaz Sufolk Koyunu

Fiyatları

Oldukça verimli özelliklere sahip olan Suffolk koyun fiyatları bakımından da hayvan yetiştiricilerine oldukça verimli alternatifler sunar. Hayvanın genel durumu ve besisine göre farklı fiyatların Suffolk koyunlar için talep edilebileceği belirtilmelidir. Oldukça besili ve sağlıklı bakılmış Suffolk Koyun fiyatları 5 Bin Euro civarına kadar çıkabildiği gibi daha düşük maliyetli koyunlar da yine bu ırkta yer almaktadır.

Ortalama olarak günümüzde normal bir koyunun değerinin iki katı sayılabilecek oranlarla fiyatlandırılan Suffolk koyunları; vermiş olduğu süt miktarı, etçil özellikleri, ikizlik doğum oranı ve kolay bakım imkanlarıyla ödenen ücretleri karşılayabilecek niteliklere sahiptir. Dolayısıyla Suffolk koyun fiyatları uzun vadeli küçükbaş hayvancılık yatırımları için değerlendirilmeye uygunluk taşır.

Verdiği Süt Oranı

Suffolk koyunları genel anlamda etçil olarak tabir edilen koyunlar arasında süt oranı en yüksek olan koyun ırkı olarak bilinmektedir. Dolayısıyla Suffolk koyunu verdiği süt oranı bakımından etçil bir niteliğe sahip olmasına karşın oldukça verimli süt sağlama potansiyeline sahiptir. Özellikle etçil olarak bilinen koyunların süt verme konusunda kısır olduğu düşünülecek olursa Suffolk koyunlarının bu alanda da son derece verimli niteliklere sahip olduğunu görülmesi mümkündür. Aynı zamanda Suffol koyunu verdiği süt oranı bakımından yüksek verimlilik vadediyor olmasının yanı sıra süt kalitesi açısından da oldukça verimli bir süt sağlar.

Doğum Oranı

Belirtilmiş olduğu gibi Suffolk koyun doğum oranı diğer koyun ırklarına göre daha yüksektir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanların bu ırktan koyunları tercih etmesinin en temel sebeplerinden biri olan doğum oranı, doğum yapan koyu başına %20 civarındadır. Suffolk Koyunları 2 sene içerisinde 3 kez kuzulama yapabilir ve her bir kuzulama da ise belirtilmiş olduğu üzere ikizlik oranı son derece verimli ve yüksektir.

Yorum yapın