Almanca A1 Dersleri petinya.net

Süleymancık Kertenkele Türleri Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi

Farklı adlara sahip olan Süleymancık kertenkeleleri, pek çok insanın korktuğu kertenkele türlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu sürüngeni çok daha yakından tanımak isteyen kişiler, Süleymancık kertenkelesi özellikleri başta olmak üzere birçok soru sormakta ve bu sorular ile birlikte bu kertenkeleleri tanımaya çalışmaktadır.

Halk arasında Süleymancık olarak isimlendirilen Akdeniz sakanguru, Gekkonidae familyasına aittir. Zehir taşımayan bu sürüngenin zararlı olmadığı bilinmektedir. Bilhassa geceleri, böcek ve sivrisinekler ile beslenerek özellikle ev ortamında böcek ve sivrisineklerin bulunmasını engeller.

Ürkütücü bir görüntüye sahip olan Süleymancık, aslında insana hiçbir şekilde zarar vermez. Peki ama Süleymancık kertenkelesi yaşam alanları ve bu kertenkele türünün özellikleri ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Süleymancık Kertenkelesi Özellikleri

Bilindiği üzere dünya üzerinde pek çok kertenkele türü bulunmakta olup bu türlerin her biri, kendilerine özgü çeşitli özelliklere sahiptir. Bu kapsamda Süleymancık kertenkelesi özellikleri genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Zararlı ve ürkütücü bir görüntüye sahip olsalar da insanlara herhangi bir zararı bulunmaz.
 • Akdeniz sakanguru olarak isimlendirilse de halk arasında Süleymancık olarak bilinir.
 • Evlere girebilmekte ve özellikle geceleri ortaya çıkmaktadır.
 • Özellikle gece vakitleri, sinek ve böcekleri temizleyerek doğal dengenin korunmasını sağlar.
 • Göz bebekleri dikey bir konumda bulunur.
 • Sırt bölgeleri gri ve açık kahverengi tonlarındadır.
 • Vücutlarında koyu renkli ve farklı sayıda çeşitli benekler bulunur.
 • Vücutlarının alt kısımlarının rengi kirli beyaz olarak bilinmektedir.
 • Gündüzleri açık saydam bir renge bürünür.
 • Kapalı yerlerde ortaya çıktıklarında Süleymancıklar, tiz bir ses çıkarır.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen özelliklerin tamamı, Süleymancıkları anlama konusunda insanlara yardımcı olmaktadır.

Süleymancık Kertenkelesi Yaşam Alanları

Kertenkele türü ile ilgili merak edilen hususlardan biri, Süleymancık kertenkelesi yaşam alanları olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kertenkeleler; genellikle kaya yarıkları, taş altı ve ev ile harabelerde yaşamlarını sürdürür. Evlere girebilen bu kertenkele türü, insanların hatalı davranması ile birlikte öldürülebilir. Süleymancıkların evlerden uzak tutulabilmesi adına çeşitli yöntemler bulunmakta olup bu yöntemler kullanılabilir.

Süleymancık Kertenkelesinin Türkiye’de Yayılışı

Süleymancık kertenkelelerin yayılışı konusunda Türkiye’nin bütün sahil bölgelerinde bu tür kertenkelelere rastlamanın mümkün olduğunu ifade edebiliriz.
Süleymancık Kertenkelesi Ne Yer?

Süleymancıkların ne yediği, bu kertenkele türünün çok daha yakından tanınmasını olanaklı hale getirdiği için genel olarak Süleymancık kertenkelesi ne yer sorusu üzerinden derinlemesine bir şekilde araştırma yapılmaktadır. Bilhassa geceleri avlanan bu tür kertenkeleler, genellikle böcek ve sinekler ile beslenir. Bu durum, etrafta bulunan böcek ve sineklerin azalmasını mümkün kılmaktadır.

Süleymancık Kertenkelesi Nasıl Bakılır?

Süleymancık kertenkelesi bakımı konusunda ön plana çıkan pek çok farklı husus bulunmaktadır. Bazı kimseler, Süleymancık kertenkelesine bakmak ve onu beslemek istediği için konu ile ilgili çeşitli sorular sormaktadır. Bu sorulardan biri de Süleymancık kertenkelesi nasıl bakılır olmakta ve konuyla alakalı kritik öneme sahip cevaplar verilebilmektedir.

Fanus ve akvaryum, bu tür kertenkelelerin beslenebileceği alanlardan birkaçıdır. Sinek ve böceklerle beslenen Süleymancık kertenkelesinin doğru bakımının yapılabilmesi için bu tür yiyeceklerin verilmesi gerekir. Hayvan yemi, yırtıcı kertenkele için oldukça uygun yiyecek türlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu tür kertenkeleler için su da oldukça önemlidir. Bu nedenle yiyeceğin yanı sıra bir miktar suyun da verilmesi gerekir.

Süleymancık Kertenkelesi İnsana Gelir mi?

Bu kertenkele türü, evlere girebildiği için zararsız yöntemler ile kertenkelelerin evden uzaklaştırılması gerekir. Ev ortamında da yaşamını sürdürebilen bu tür kertenkeleler için Süleymancık kertenkelesi insana gelir mi sorusu sorulmakta olduğu için Süleymancıkların evlere girebildiğini tekrar hatırlatmakta fayda vardır.

Süleymancık Kertenkelesi Ses Çıkarır mı?

Kapalı bir ortamda bulunan Süleymancık kertenkelesi ses çıkarır mı sorusu kapsamında kapalı ortamda olan Süleymancıklar ses çıkarmaktadır. İnce ve tiz sesleri ile varlıklarını belli etmektedir. Bu nedenle özellikle evlerinde Süleymancık olup olmadığını merak eden kişilerin, tiz ve ince ses duyduklarında Süleymancıklardan şüphelenmesi mümkündür.

Süleymancık Kertenkelesi Zararlı mı?

Akdeniz, Karadeniz sahillerinden Hindistan’a kadar yayılan bu tür kertenkelelerin, insanlara herhangi bir şekilde zarar vermediğini belirtmek olanaklıdır. Vücudunda zehir bulunmayan bu kertenkeleler, bu özelliği nedeniyle zararlı değildir fakat ürkütücü bir görünüşe sahip olduklarını ifade edebiliriz.

Süleymancık Kertenkelesi Zehirli mi?

Süleymancık kertenkeleleri ile ilgili merak konusu olan pek çok husus bulunmaktadır. Bunlardan bir diğeri de Süleymancık kertenkelesi zehirli mi sorusu olarak bilinmektedir. Bu tür kertenkelelerde, daha önce de ifade edildiği üzere herhangi bir zehir bulunmaz. Zehir barındırmayan Süleymancıkların, insanlara hiçbir şekilde zararı da bulunmamaktadır.

Süleymancık Kertenkelesi Evden Nasıl Yok Edilir?

Evlere girebilen ve ev ortamlarında da rahat bir şekilde yaşantılarını sürdürebilen Süleymancık kertenkeleleri, birçok insanın huzursuz olmasına neden olmaktadır. Böcek ve sineklerle beslenen bu kertenkele türlerinin evlerden uzaklaştırmanın pek çok yöntemi bulunmakta olup Süleymancıkların ölmesine sebebiyet veren hiçbir yöntemin kullanılma tavsiye edilmez. Bu nedenle bireylerin, evlerinde bulunan Süleymancıkları uzaklaştırırken onların hayatlarını kaybetmelerine sebebiyet vermediklerinden emin olmaları gerekir.

Birçok insan tarafından sorulan Süleymancık kertenkelesi evden nasıl yok edilir sorusu kapsamında aşağıdaki gibi sıralanabilen yöntemlerin bulunduğunu ifade edebiliriz:

 • Kafurun kokusu, Süleymancıkların rahatsız olmasına neden olur. Evinizin farklı köşelerine kafur koyarak Süleymancıkların evden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Soğuk yerler, Süleymancıkların sevmedikleri alanlardan biridir. Bu nedenle Süleymancıkların eve gelmesini önlemek adına sıcaklık değişimleri yaratabilir, bu sayede bu tür kertenkelelerin evlerden uzaklaşmasını mümkün kılabilirsiniz.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen yöntemlerin her ikisi de Süleymancıkların öldürülmeden ev ortamından uzaklaştırılmasını mümkün hale getirdiği için bu yöntemler, Süleymancık kertenkelesi evden nasıl yok edilir sorusu kapsamında cevap niteliğinde söylenebilmektedir.

 

“Süleymancık Kertenkele Türleri Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi” üzerine bir yorum

Yorum yapın