Tahta kurusunu Ne Öldürür? Nasıl Yok Edilir?

Evinizi istila eden tahta kurularını öldürmek için uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunuyor. Yöntemleri dikkatli bir şekilde uygulayarak çok iyi sonuçlar elde edebilir, tahtakurusu ile karşılaşma ihtimalinizi evinizde en aza düşürebilirsiniz. Tahta kurusunu ne öldürür? yöntemleri nelerdir, inceleyelim;

 • Tahta kurusunun yumurta bırakabileceği yerleri temiz ve ayrıntılı bir şekilde fırçalamak
 • Eşyalara Yüksek ısı uygulamak
 • Tahta kurusunu Dondurma yöntemi
 • Tahta kurusu ile mücadele de Profesyonel yardım almak

Yukarıda bahsettiğimiz tahtakurusunu ne öldürür maddelerini biraz inceleyelim.

Tahta kurusunun Yumurta Bırakabileceği Yerleri Temiz ve Ayrıntılı Bir Şekilde Fırçalamak

Tahta kurusu ile mücadele edebilmek için yapmanız gerekenlerden ilki, tahta kurusunun yumurta bırakabileceği yerleri temiz ve ayrıntılı bir şekilde fırçalamak ve yaşayabilecekleri bütün alanları (yarık, oyuk, köşe, mobilya içi, yatak içi, döşeme arası) ve güzelce temizlemek. Fırça kullanarak oyuk ve yarıkları, döşeme aralarını aynı zamanda köşeleri fırçaladıktan sonra, yaşayabilecekleri alanlardaki tahta kurusu yumurtalarını ortadan kaldırmış bulunmaktasınız. Mobilyalarınızın içini temiz ve ayrıntılı bir şekilde fırçalamak gerekir. Geri kalan tahta kurusu yumurtasının, harcadığınız çabaları boşa çıkarabileceğini unutmayın.

Tahtakurusunun Yumurta Bırakabileceği Yerleri Temiz ve Ayrıntılı Bir Şekilde Fırçalamak
tahta kurusu yok etme cihazı

 

Kıyafetlere Yüksek Sıcaklık Uygulamak

Kıyafetler arasında ve mobilya arlarında yaşamlarını sürdürebilmekte olan tahta kurusunu kıyafetlere yüksek sıcaklık uygulamak ile yok edebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken kıyafetlerinizi, çarşaf, pike vb. yatak eşyalarınızı kurutucu ile yüksek sıcaklıkta temizlemek. Evinizde kıyafetlerinizde ve yatak eşyalarınızdaki tahta kurusu yumurtalarını yok etmek için kuru temizlemelerin kullandığı yüksek sıcaklık yöntemini kullanabilirsiniz.

Halıları ve mobilyaları ısı kullanarak temizlemek için güneşli günlerde havalandırın ki tahta kurusu sorunuyla karşılaşmayın. 24 saat güneş altında beklemesi, etkili sonuç elde etmenizi sağlamak için yeterli olacaktır. Taşınabilir ısıtma cihazları sayesinde tahtakuruları ile savaşabilirsiniz. Koltuklarınızı ısıtıcının ağzında boşluk olacak biçimde siyah kalın torbalarla sardıktan sonra cihazı çalışır duruma getirin. Bu sayede sanki güneşli bir gün etkisi yaratmış olursunuz

Tahta kurusunu Dondurma Yöntemi

Tahta kurusunu dondurma yöntemi yüksek sıcaklıkta olduğu gibi çok soğuk havalarda da ortadan kaldırıla bilen tahta kurusuyla başa çıkmanın kış aylarında mümkün olduğunu kanıtlamaktadır. Dondurma yöntemi için ilk yapmanız gereken sağlam plastik bir malzeme ile mobilyalarınızı sarmak daha sonra birkaç gün hiç güneş görmeyecek biçimde açık havada bekletin. – 20 C° ve daha düşük ısılara uzun zaman maruz bırakmak, tahta kurusu ve de tahta kurusu yumurtalarını ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır.

Tahtakurusu ile Mücadelede Profesyonel Yardım

Tahta kurusu ile Mücadelede Profesyonel Yardım

Tahta kurusunu ne öldürür diye düşünüyorsanız ve bütün çözüm yollarını denedikten sonra verimli bir sonuç elde edemediyseniz tahta kurusu ile mücadelede profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim. Tahtakurularının bulundukları yerler profesyonel olmayan kişiler tarafından tespit edilmesi çok zor bir durumdur.

Siz kişisel çözüm uygulayarak birçoğunu yok etseniz bile göremediğiniz bölgelerdeki yerlerde tahtakuruları yavrulamaya devam edecekler.  Tahta kurusu istilasını ortadan kaldırmak için uygulanabilecek en iyi yöntem, tahta kurusu ilaçlama hizmeti veren profesyonel firmadan yardım almak.

Tahtakurusu Nasıl Gelir?
tahta kurusu

Tahta kurusu Nasıl Gelir?

Okuyucuların en çok merak ettiği sorulardan biriside Tahta kurusu nasıl gelir. Bu soru ile ilgili birçok farklı düşünce ve bilgi vardır. Bunlardan en yanlış Olanı kirlilikten kaynaklanması bilgisidir. Eviniz kirli ise tahta kurusu oluşacak anlamına gelmez. Düzensiz bir ortam oluşması için uygun koşulu oluşturmaktadır. Çok küçük olması nedeniyle fark edilemeyen tahta kurusu geceleri ortaya çıkarlar. Çok uzak yerlere gidemeyecekleri için farklı yöntemler kullanırlar. Gerçek oluşum nedenlerine gelecek olursak;

 • Mutlaka başka bir evden veya otelden sizin
 • Kaldığınız otel, pansiyon vb. yerlerde yere koyduğunuz eşyalara tutunarak, dolabınıza katlayıp koyduğunuz kıyafetlerinize yapışarak.
 • Nemli ve aynı zamanda loş depolarda bulunan mobilyalara kolaylıkla yerleşebilir. Depodan eve taşınan mobilyalarla birlikte tahtakuruları uygun ortamı bulmuş olur.
 • Mobilyaları yuva ve yumurtlama yeri olarak gören tahtakuruları, dolabınızdaki kıyafetlerinize, yatağınızdaki çarşafa ve yorgana yapışmaktadır.

Tahta kurusunu Ne Öldürür? Sıkça Sorular Sorular

1-Tahta Kurusu İnsanı Isırır mı?

Tahta kurusu insan vücudunun herhangi bir bölümünü ısırabilir. Fakat genellikle yüz, boyun, kollar ve eller gibi uyurken açıkta kalan cilt bölgelerini ısırırlar. Nadiren ise tahtakurusu ısırıkları içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşebilir. 

2-Tahta Kurusu Neden Olur?

Tahta kurusu insanları sever ve insanların yaşam alanlarında toplanma eğilimi gösterirler. Testereye benzer ağız yapıları ile derimizi delerek kanımızı emerek beslenmektedirler. Ayrıca tahta kuruları kanı emerken var olan ağrıyı azaltmak adına anestezik ve pıhtılaşma önleyici kimyasallarla dolu tükürük ile bölgeyi uyuştururlar.

Tahta kurularının barındığı en yaygın yerler şunlardır:

 • oteller, pansiyonlar ve moteller
 • apartmanlar
 • yurtlar
 • barınaklar
 • yolcu gemileri
 • otobüsler, trenler, taksiler ve paylaşımlı araçlar gibi toplu taşıma
 • açık kamp alanları

3-Tahta Kurusu Yumurtası Nasıl Yok Edilir?

Tahtakurusu yumurtası yok etmenin birkaç tekniği mevcuttur. Bu teknikleri kimyasal ve kimyasal olmayan tedavi yöntemleri olarak ikiye ayırabiliriz. İlk yöntem tahtakurularını ve yumurtalarını ortadan kaldırmak adına güçlü çözümler içeren tahtakurusu yok edicileridir. Tahta kurularından kurtulmak adına en iyi tahtakurusu yok edici kimyasalı kullansanız bile bu yöntem kolay fakat pahalı ve riskli bir yöntemdir.

İkinci yöntem ise kimyasal bir solüsyon kullanılarak kendi kendine tahtakurusu tedavisi yapmaktır. Solüsyon yöntemi hızlı sonuç vermesine ve ucuz maliyeti olmasına rağmen riskli bir yöntemdir. Kimyasal bir yok edici ve solüsyonun kullanılması çeşitli sağlık risklerini ortaya çıkarır ve astıma, alerjiye, solunum güçlüğüne ve hatta zehirlenmeye neden olabilir.

 • Isıl İşlem – bu yöntem tahtakurularını ısı ile öldürür. Bu, giysilere 30 dakika boyunca yüksek sıcaklıktaki bir kurutucuya konarak uygulanabilir. Bir odada, ısıtma cihazlarının kullanılması, farklı sürelerde belirli seviyelerde sıcaklıkta tahtakurularının yumurtalarını ve nimflerini bile öldürebilir. İdeal olarak, tahtakurularını tüm aşamalarda öldürmek için sıcaklığın 115 derece F  veya 46 derece C olması gerekir.
 • Soğuk Tedavi – Kolayca tahmin edebileceğiniz gibi, bu yöntem tahtakurularını dondurur. Ve ısıl işlem gibi, bu da tahtakurularının yumurtalarından ve nimflerinden bile kurtulmanıza yardımcı olur. Tahtakuruları -14 derece C’de hala hayatta kalabildikleri için, bunun altındaki herhangi bir şey onları ortadan kaldırabilir.
 • Vakumlama – bu yöntem tahtakurusundan ve yumurtalarından kurtulmak için işe yarayabilir, ancak olası tüm tahtakurusu lekelerini süpürmek çok çaba gerektirir. Diğer bir problem ise, vakumun bazen tahtakurularının saklandığı derin çatlaklara ve yarıklara ulaşamamasıdır.

4- Tahta Kurusu İnsana Zarar Verir mi?

Bir tahtakurusu ısırığı her insanı farklı şekilde etkiler. Isırık tepkileri, ısırığın herhangi bir fiziksel belirtisinin olmamasından küçük bir ısırık izine ve ciddi bir alerjik reaksiyona kadar değişebilir. Tahtakuruları tehlikeli olarak kabul edilmez; bununla birlikte, birkaç ısırığa karşı alerjik reaksiyon tıbbi müdahale gerektirebilir.

5-Naftalin tahta kurusunu yok eder mi?

Naftalin (veya diğer güve topları) tahtakurusu istilasına karşı etkisizdir. Teknik olarak, naftalin tek tek tahtakurularını öldürür, ancak onları hızlı bir şekilde öldürmez ve bu nedenle çiftleşmeye veya kayıplarını telafi etmeye yetecek kadar uzun yaşayabildikleri için tahtakurusu istilası devam eder. Esasen naftalin, tahtakurusu nüfusunu hasta edecek ve zayıflatacak, ancak aslında onları bitirmeyecek ve her nesilde birkaç kurtulan bırakacaktır.

Naftalin ve alternatiflerinin böcekleri öldürmede çok zayıf olması ve aynı zamanda sağlığınız (aile üyelerinin ve evcil hayvanların sağlığı) için tehlikeli olmaları, onları tahtakurusu kontrolü için akıllıca olmayan bir seçim haline getirir.

6-Gazyağı ile tahta kurusu yok edilir mi?

Gazyağı, tahtakurularının bulunduğu herhangi bir yüzeye sıvı gaz yağı püskürterek öldürmek için kullanılır. Gazyağı tahtakuruları öldürür ama odanızdaki çarşaflarınızı, battaniyelerinizi, elbiselerinizi ve diğer tüm kumaş malzemelerinizi (hatta bilgisayar kılıfları, çantalar dahil) sıcak suda yıkamanız önerilir.

7- TahtaKurusu Sirkeli Su ile Uzaklaştırılır mı?

Evet, sirkeyi doğrudan tahtakurularının üzerine püskürtmek onları öldürebilir çünkü sirke bir böceğin sinir sistemini bozabilecek güçlü bir asetik asittir. Bu ev ilacı güvenli ve etkili olsa da, tek başına bir tedavi değildir, yani sadece sirke ile tahtakurusu istilasını ortadan kaldıramazsınız. Uzun süreli bir çözüm bulana kadar tahta kurusundan kurtulmak ve hatta onlardan korunmak için sirkeyi doğal bir bileşen olarak kullanın.

“Tahta kurusunu Ne Öldürür? Nasıl Yok Edilir?” üzerine 8 yorum

  • Acaba kurtulabildinizmi tahta kurularindan bizim evede bulasiti ve neyaptiysam halt edemedim berbat birseyy yardim lutfen kendimide gectim cocugumu isiriyor bu benim canimi cok acitiyor vucudubdaki yaralari gorunce

   Yanıtla
   • Tahta kurusundan kurtulabildiniz mi acaba benim evimdede bir kaç gündür oldugunu farkettik mahvolduk cözüm buldunuz mu acaba

    Yanıtla
 1. Ben Ziraat Mühendisiyim. Aynı zamanda İş Güvenliği Uzmanıyım. Yıllardır Tahtakurusu ilaçlaması yapıyorum. En zor ilaçlama diyebilirim.
  Mücadele Yöntemimiz
  1. Müşterilerden en az 1 – 3 gün eve giremeyecek bir program yaparım.
  2. Evi kimyasal gaz ile tamamen sisleme yaparız.
  3. Kimyasal tabletleri evin büyüklüğüne göre metreküp hesabına göre adetini hesaplayıp bırakırız. Bu tabletler 3 saat sonra tamamen gaz haline geçer.
  4. Bu gazın dışarı kaçmaması için pencereler havalandırma tamamen kapatılır.
  5. Müşteri bir kaç gün sonra eve kendi girip önce camları açar, tekrar dışarı çıkıp en az bir saat evini havalandırır. Sonra da temizlik yapar.
  Pahalı ve zor bir iştir. Tahta kurusu çok yoğun ise tek seferde tamamen yok etmek zordur. Sadece İstanbul’da hizmet veriyoruz.
  gsm: 0532 564 18 95
  Instagram: acibadem_ilaclama_hizmetleri

  Yanıtla
 2. Bizde tahtakurdu istilasına uğradık sivri sinek ısırıgı sanıyordum bu gece kaşıntı başladı yatakta ay kalktım ki nevresimin üzerinde bir böcek tırnağımı bastım kanlı tahta kurudu olduğunu anladım ilaç ne alıyım öneriniz varmı destek istiyorum

  Yanıtla

Yorum yapın