Tavuk Kümesi Sansardan Nasıl Korunur? (Etkili Yöntemler)

Yetiştiricilerin özellikle muzdarip olduğu konulardan birisi olan; tavuk kümesi sansardan nasıl korunur? Tavuk kümesinde sansar saldırısı izleri diğer hayvanlara göre farklılık gösterdiği için kolaylıkla ayırt edilebilir. 

Tavuk Kümesi Sansardan Nasıl Korunur?

Özellikle kümese girildiğinde kafası olmayan tavukların ve kokmuş halde tavuklar olduğu görüldüğünde bunun bir sansar saldırısı olduğu düşünülebilir. Sansar yapı olarak sincabın kuyruğunu andıran ve fare kafasına benzeyen vücut tipi ile dikkat çeker. Özellikle hızlı tavırları ve hareketleriyle bilinen sansar çok güzel renk yapısı ile bilinir. 

Sansar özellikle kanatlı hayvanlara karşı saldırgan bir tür olması ile bilinir ve yetiştiriciler tarafından nasıl önlem alınacağı konusu araştırılmaktadır. İlk olarak hayvanların tutulacağı yerin doğru belirlenmesi önem arz eder. Kaç tane hayvana bakılacağı ve nasıl bir ortam bulunması gerektiği belirlendikten sonra, tespit edilen alanın dışını küçük bir kuşun dahi geçemeyeceği ufak delikli bir tor ile çevrelemek gerekir. Bu kaplama faydalı bir önlem unsurudur. Bununla birlikte sansarın eşme durumu da olabileceği için torun toprağın altından belli bir mesafeye kadar gömülmesi önerilir.

Sansar tavuk saldırısı bakımından vahşi hayvanların başında gelir. Buna önlem olarak düşünülebilecek uygulamalardan biri diğeri de bölgede bir köpeğin varlığıdır. Sansar köpeklerin bulunduğu bölgeye yaklaşmadığı için etkili bir önlem olarak değerlendirin. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken içeriklerden birisi; sansara karşı koruyucu olması için vahşi bir köpek beslenmesidir. Zira çevreye karşı da saldırgan olabileceği için, daha evcil ve zararsız köpek türlerinin beslenmesi tavsiye edilir. Zaten herhangi bir köpeğin varlığı sansarı kaçıracaktır.

Sansarlar, kafalarının sığdığı her yere girebilme yetenekleriyle ünlüdür. Bu nedenle özellikle kümes hayvanlarının çevresini korumak önemlidir. Aksi takdirde sansar saldırıları kaçınılmaz hale gelebilir. İran tavuğu beslemek de sansar saldırılarına karşı bir önlem olabilir. Çünkü İran tavukları, tehlikeli bir durumda aniden ve yüksek sesle ötmeye başlarlar, bu sayede tehlike daha çabuk fark edilir. Google’da bazen ‘sansar nasıl öldürülür‘ gibi aramalar yapılabilmektedir. Ancak kümes çevresinin etkili bir şekilde korunmasıyla bu tür saldırıların önüne geçilebilir ve hayatta kalmak için başka bir hayvanın öldürülmesine gerek kalmaz. Zira sansarlar doğası gereği avlanmaya yatkındır ve gerekli önlemlerin alınması, bu hayvanın doğal yaşamının korunması açısından önemlidir.

Tavuk Kümesi Sansardan Nasıl Korunur? Sansar Nasıl Öldürülür?

En Çok Yumurta Veren Tavuk Türleri Nelerdir?

Sansardan Korunma Yolları

Sansar tehlikesine karşı belli önlemler almak mümkündür ve bunlar yüksek oranda etkili olmaktadır. Şimdi sansardan korunma yollarından bazılarına değinelim:

  • Yukarıda belirtildiği gibi, sansar saldırılarından korunmanın en etkili yollarından biri, savunma güdüsü yüksek ve aşırı saldırgan olmayan bir köpek edinmektir.
  • Kümesin tabanını ve çevresini tel örgü veya tor ile korumak da oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Özellikle geceleyin, tavukların güvenli bir şekilde korunaklı alanlarda bulunması önemli bir detaydır.
  • Kümesin etrafını, hatta küçük bir kuşun bile geçemeyeceği şekilde kapatmak gerekir. Bu, sansar gibi avcıların kolaylıkla giriş yapmasını engeller.”
sansar çit teli
Sansardan Korunma Yolları

Yukarıda belirtilen önlemler, sansar saldırılarını büyük ölçüde engelleyecektir. Kümes hayvanı yetiştiriciliği, zor ve bilgi gerektiren bir iştir. Hayvanların hastalanma riskine karşı bilgi sahibi olmanın yanı sıra, bazı risklerden korunmaları da sağlanmalıdır. Bunların başında potansiyel sansar saldırıları gelir. Ancak tavukların sağlam ve korunaklı alanlarda tutulması, özellikle gece olabilecek sansar saldırılarına karşı oldukça etkili olacaktır.

Bazı önlemler başlangıçta masraflı görünebilir, ancak tüm hayvanların korunması açısından değerli uygulamalardır. Çünkü bir sansar kümese girdiğinde çok sayıda hayvan kaybı ve zarar meydana gelir. Sansarlar, bilinen hızlı ve çevik yapılarıyla genellikle tavuklarla beslenir ve geceleri kümelere saldırırlar.

Aynı zamanda kurnaz yapısıyla da bilinen sansarlar, tellerin belirli bir miktar altını kazarak da giriş yapabilecekleri için yapılan korumanın toprağın altına doğru uzanması önemlidir. Sansarlar, kümes içindeki demir telleri koparamazlar, ancak tellerde bulunan geniş boşluklardan kolayca geçebilirler. Çünkü hem küçük bir hayvandırlar hem de kafalarının geçtiği her yere sığabilirler. Bu nedenle, ilk akla gelen uygulama koruma tellerinin oldukça küçük deliklerle oluşturulması gereklidir

Sansar saldırısını önleme açısından en çok dikkatten kaçan uygulamalardan biri; sansarların kazma yeteneğidir. Bu nedenle, yapılan çitlerin ya yerin 40 cm kadar altına gömülmesi ya da bu temellerin betonla dökülmesi gerekebilir.

Tavuk Kümesi Sansardan Nasıl Korunur? Sansar Nasıl Öldürülür?

Özellikle bekçi köpeği gibi hayvanların, sansarlar üzerinde oldukça caydırıcı bir etkisi vardır. Kuvvetli bir köpek cinsi bulundurmak önemlidir, ancak saldırgan bir hayvan olması gerekmez.

Sansarlar, yırtıcı kuşlardan da oldukça korkan hayvanlardır, çünkü açık alanlarda ve ormanlık sahalarda yaşarlar ve büyük yırtıcı kuşlar tarafından avlanabilirler. Bu nedenle, kümes yakınında yırtıcı kuş seslerinden oluşan bir ses kaydı bırakmak etkili olabilir, özellikle de gece. Ayrıca, sansarları uzak tutabilecek bazı cihazlar da bulunmaktadır ve bunların yaydığı elektromanyetik frekanslar sansarları uzaklaştırabilir.

Sansarlar otçul ve etçil beslenen, küçük ve fareye benzer yapılarıyla bilinen hayvanlardır. Renkleri genellikle koyu kahverengidir ve yumuşak kürklüdürler. Boyları genellikle 50 ila 70 cm arasında değişir ve 1,5 kilogramı aşabilirler. Genellikle kuş, tavuk, tavşan, fare ve yumurta ile beslenirler. (bkz. sansar)

Bazı uygulamalarda sansarlar için kapanlar düzenlenir, ancak bu doğanın dengesine zarar verebilir. Sansarlar da doğal hayatta yaşayan önemli canlılardır ve kendi yaşamlarını sürdürmek için doğal bir rol oynarlar. Bu nedenle, mümkünse kümese yaklaşmalarını engelleyecek önlemler almak daha faydalı olabilir.

  1. Güçlü ve Yüksek Duvarlar İnşa Edin: Tavuk kümesinin etrafına yüksek ve sağlam duvarlar yaparak sansarların girişini engelleyin.
  2. Tavuk Kümesini Gece Kapatın: Geceleyin tavuk kümesini sıkıca kapatın ve güvenli bir şekilde kilitleyin.
  3. Düzenli Kontroller Yapın: Kümesi düzenli olarak kontrol ederek, potansiyel zararlıların varlığını ve kümesin güvenliğini sağlayın.
  4. Tel Örgüler Kullanın: Kümesin etrafına sıkı tel örgüler çekerek sansarların girişini önleyin.
  5. Köpekleri Kümesin Yakınında Tutun: Koruma amaçlı bir köpek besleyerek, sansarları kovmasını ve tavukları korumasını sağlayın.
  6. Aydınlatmayı Artırın: Kümesin çevresini geceleyin aydınlatarak sansarların korkup uzaklaşmasını sağlayın.

Tavuk Kümesi Sansardan Nasıl Korunur? isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Tavuk Kümesi Sansardan Nasıl Korunur? konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Yorum yapın