Almanca A1 Dersleri petinya.net

Uzun Kulaklı Köpekler Hangisidir? Uzun Kulaklı Köpek Türleri

Kendi aralarında farklı türlere ayrılan köpekler uzun kulaklı ve kesik kulaklı olarak da ön olana çıkıyor. Uzun kulaklı köpekler diğer cinslere oranla daha iyi koklama yetileri olmasının yanı sıra sempatik görünümleri ile insanları kendilerine hayran bırakmaya devam ediyor. Bu yüzden uzun kulaklı köpekler hangileridir bir hayli merak ediliyor. Sizler için uzun kulaklı köpek türleri nelerdir ve özellikleri nasıldır gibi merak edilen tüm detayları derledik.

American Cocker

Uzun Kulaklı Köpek Cinsleri Nelerdir?

Uzun kulaklı köpek cinsleri çevrede meydana gelen kokuları diğer türlere göre daha iyi algıladıkları düşünülmektedir. Uzun kulaklı köpeklerin kokuları daha iyi algılıyor olduğunun düşünülmesinin ana nedeni geniş ve uzun kulakların etrafında yer alan kokuları toparlayarak daha yoğun bir şekilde burunlara iletilmesine yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır.

Uzun kulaklı köpekler genel olarak iz sürme amacı ile tercih edilmektedir. Bu yüzden tazılar ve av köpekleri genel olarak uzun kulaklı olarak gözlenmektedir. Uzun kulaklı canlılarda hassas bir şekilde koku alma durumları özel olarak öne çıkmıştır. Uzun kulaklı köpek türleri;

 1. Afgan tazısı
 2. Amerikan cocker
 3. Bassetartesiennormand
 4. Danua (Alman mastifi)
 5. Dakhund
 6. Cockerspaniel
 7. Bloodhound
 8. Walkerrakun tazısı
 9. Havanese cinsi
 10. Gordon setter
 11. Ladradorretriver
 12. Lhasa Aposo
 13. Beagle, gibi birçok tür vardır.

Beagle Cinsi Köpek

Uzun Kulaklı Köpek Cinslerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Uzun kulaklı köpek cinslerinin ortak özellikleri nelerdir bir hayli merak edilmektedir. Bu özellikler incelenecek olduğu zaman;

 1. Dost canlısı ilişkiler kurarlar. Bundan dolayı insanlar genel anlamda evcil ve uzun kulaklı köpekleri evlerde daha çok beslemeyi tercih ederler.
 2. Uzun kulaklı köpeklerde koku ve işitme duyuları normal köpeklere oranla daha gelişmiş bir haldedir. Bu yüzden polis ya da avcı köpeklerine bakılacak olduğu zaman daha çok uzun kulaklılar tarafından tercih edildikleri gözlenmektedir.
 3. Birçok konuda insanlardan daha fazla ayırt edici özellikleri yer almaktadır. Bundan dolayı daha hızlı ve pratik eğitim fırsatları yer almaktadır. Belirli ayırt edici özelliklerinin yer almasından dolayı emniyet teşkilatı gibi adreslerde tehlikeli maddelerin tespit edilmesi gibi noktalarda önemli bir yere sahip oldukları bilinir.
 4. Uzun kulaklı köpek türlerinin büyük bir kısmı çobanlara bekçi olarak yardımcı oluyor.
 5. Beden yapılarından renklerine, tüylerinden kuyruklarına ve kulaklarında sivrilik oranlarına kadar birçok farklılık gösterdikleri bilinir.
 6. Boy ve kilo yapıları incelenecek olduğu zaman daha çok türlerine göre değişiklik gösterir. Buna rağmen daha çok iri yapılı oldukları bilinir.
 7. Beslenme türlerine göre daha çok etçil türde yer alırlar. Fakat bir şey bulamadıkları zaman farklı beslenmeye karşı meyilli olmaktadır.
 8. Doğal yaşam alanlarına bakılacak olduğu zaman küçük boyutlarda hayvanları avlayarak karınlarını doyurdukları bilinir. Evcil olanlarda ise bunlardan daha farklı olarak et besin maddelerinin yanı sıra süt, farklı gıda ya da köpek maması gibi beslenme türleri öne çıkar.
 9. Uzun kulaklı köpek cinsi daha çok ırk özelliklerine göre görünüm türlerine göre farklı yapıda yer aldıkları bilinir.

Uzun kulaklı köpek cinsleri daha çok ortak özellikleri ile dikkatleri çekerler. Fakat bunların kendi cinslerine göre farklı özellikleri barındırdıkları da dikkatleri çekmektedir. Bu yüzden uzun kulaklı köpek cinsi genel olarak emniyetten, bekçilerin ya da çobanların yanında yer aldıkları, koku ve tat alma özellikleri gibi durumları ile ön plana çıkar.

Yorum yapın