Yavru Kediler Neden Isırır? Kedi Isırması Nasıl Engellenir?

Yavru kediler neden ısırır, kedi ısırması nasıl engellenir, bakıldığı zaman yaygın bir davranıştır iyi bir eğitimle engellenebilir. Yavru kedilerde görülen ısırma davranışı normal ve yaygın bir harekettir ve birçok sebepten dolayı bu ısırma davranışı gözlemlenebilir.Yavruluk zamanında diğer duyuları yeterince gelişmeyen kediler özellikle çevresini tanımak için ağızlarını kullanırlar. Genellikle bu durumdan dolayı ısırabilirler tabi bir de yaramazlıkları var. Kedilerin ısırma sebepleri şu şekilde olabilir,

  • Kedi neden ısırır sorusuna bakıldığı zaman bazı kediler durup dururken ısırabilirler, bu durum mırıltılarla birlikte olabilmektedir. Bu tarz bir durumda kedinin amacı zarar vermek değildir sadece sevilmektir.
  • Bazı kedi türleri sahiplerine sevgi gösterisi için nazik ısırıkları kullanırlar ve doğum yapmış olan kediler sahiplerini bu şekilde ısırabilir.
  • Kedilerde agresif ısırma, dikkat edilmesi gereken bir durumdur, bu tarz bir ısırmada arkaya yatmış olan kulaklarla kabarmış tüyler olabilir ve tıslama gibi sesler çıkabilir. Bu tarz bir harekette kedileri kendi haline bırakmak gerekebilir.
  • Yavru kedi ısırması kuduz yapar mı sorusuna bakıldığı zaman yapabilir, eğer kuduz virüsü taşıyorsa ve buna eminseniz önlem almanız gerekir.

Kedi Isırması Nasıl Engellenir?

Farklı sebeplerden dolayı kedilerde ısırma davranışı görülebilir fakat bu davranışın izin verilmemesi gerekir. Özellikle yavru kedilerin uyguladığı parmak ısırma davranışı sıklıkla görüldüğü zaman özellikle ısırma davranışı tetikleyecek oyunların oynanmaması gerekir. Kedilerle beraber uzun vadede yaşanılan sıkıntıları parmak ısırma davranışını tetikleyen oyunları oynamamak engeller.Kedi ısırması nasıl engellenir konusunda,

  • Kedileri çok ısıran kişiler kedilerin bu alışkanlıklarından vazgeçirebilirler, bunun için sebebinin çok iyi bilinmesi gerekir ve sebebe göre bir durum uygulanabilir.
  • Kediler çok zeki canlılardır fakat eğitim alma noktasında genellikle inatçı olabilir bu sebeple kedileri eğitirken sabırlı olmak önemlidir.
  • Kediler ile iletişim kurarken negatif bir durum olmamasına dikkat edilmeli ve bununla beraber konfor alanına etki eden unsurları bulmak önemlidir.
  • Diş çıkartma döneminde kedilerin ısırabileceği oyuncaklar almak ısırmayı azaltabilir.

uzanan yavru kedi

Yavru Kedi Isırma Eğitimi

Yavru kedi ısırma eğitimi sırasında yavruluk döneminde olan kediler ile ısırma odaklı olan oyunlar oynanmaması gerekir, bu tarz bir yaklaşıma izin verilmemelidir. Eğer kediler henüz yavruyken ellerinizi sunarsanız kesiler büyüdüğünde can yakıcı sonuçlara maruz kalabilirsiniz. Yavru kedinizin hareketlerini gözlemleyin ve kediyi gerçekten tanımak eğitimde önemlidir. Kediler genel olarak sevilmek istedikleri zaman ısırma eğilimi gösterebilirler ve istedikleri sevgiyi gördükten sonra gidebilirler.

Kedilerin bu tarz hareketlerine alışmak gerekir ve aranızdaki ilişkinin onları yönlendirmesine izin verin. Eğer kedileriniz kıyafetlerinizi veya elinizi ısırırken ses çıkartmazsanız ve kabullenirseniz kediler alışabilir. Pantolon giyerken de ne olursa olsun abartı olmamak şartı ile tepkinizi göstermeniz gerekebilir.Yavru kedi neden ısırır genel sebepleri adasında kendini sevdirmek istediği için bu tarz bir davranış gösterebilirler.

Yavru Kedi Isırması Nasıl Engellenir

Yavru kedi ısırması nasıl engellenir konusunda cezalandırma iyi bir eğitim yöntemi değildir ve bu tarz bir harekette kediler daha agresif bir davranış gösterebilmektedir. Artan agresif davranışlarla beraber ısırma davranışları artış gösterebilir. Bu sebeple kedilere bağırmak, ceza vermek veya bir yere kapatmak gibi davranışlar kesinlikle uygulanmamalıdır.

Kediler Neden Ayaklara Saldırır

Kedilerin çoğunda özellikle ayak kısmında saldırması gibi davranışlar görülebilir. Kediler neden ayaklara saldırır konusuna bakıldığında özelikle enerjik oyunlar için veya agresif bir davranış sonucu görülebilmektedir. Kediler için bu normal bir davranıştır bu sebeple kişilerin ciddi bir kedi saldırısı olarak görmemesi önemlidir.

Yorum yapın