Yavru Köpek Yıkanır Mı? Ne Zaman Yıkanır?

Yavru köpek yıkanması köpek sahibi olan pek çok kişinin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Köpekler kediler gibi sürekli olarak kendilerini temizleyemediklerinden ve genellikle daha uzun tüylü olduklarından köpeklerin belirli şartlara bağlı kalarak yıkanabilmesi söz konusu olmaktadır. Yavru köpek yıkamak, uygun köpek şampuanları kullanarak, ortalama olarak 2 ay da 3 ayda bir gerçekleştirilebilmektedir. Ancak köpeğin durumu, cinsi ve banyo yaptırılmaya ihtiyaç duyulup duyulmayacağı veteriner kontrolünde belirlenebilir ve hekiminiz size bu konu ile ilgili kesin bir fikir verebilir.

Köpeğimi Nasıl Yıkamalıyım?

Yavru köpek yıkanması sırasında belirli detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Bu detaylardan ilki uygun şampuanın kullanılmasıdır. Piyasada yavru köpekler için üretilmiş olan göz yakmayan ve derilerinde tahrişe sebebiyet vermeyecek birçok şampuan bulunmaktadır. Bu şampuanların bitkisel nitelikli olması son derece önemlidir. Aksi halde ciltte döküntüler görülebilir ve köpeğiniz bundan rahatsız olabilir. Ayrıca aşağıdaki detaylara da mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Köpekler yıkanmaya ihtiyaç duymadıkları için aşırı kirlenmeleri durumunda suya girmekten imtina edebilirler. Bu sebepten dolayı evcil hayvanı yıkamak için ödül maması verilebilir ve hayvan strese girmemesi açısından bu aşamada zorlanmamalıdır.
  • Yumuşak hareketlerle yıkama işlemi gerçekleştirilmeli, yalnızca tüyleri yıkanmalıdır.
  • Suyun gözlerine ve burnuna kaçması önlenmelidir. Aksi halde ciltleri tahriş olabilir.
  • Su sıcaklığı da yıkama işlemi sırasında son derece önemlidir. Ilık su yıkama sırasında kullanılabilmektedir.

Kafasında köpükle yıkanan yavru köpek

Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yavru köpek bakımı yalnızca banyodan ibaret olmadığı için, köpeklerin ağız ve diş sağlıkları ve aynı zamanda tırnak bakımları da son derece önemlidir. Yavru çağından itibaren köpeklerde bu yönde alışkanlık geliştirilmesi önemlidir. İlerleyen dönemlerde ağız ve dişlerde meydana gelecek sıkıntıların kaynağı yavru çağına dayanmaktadır. Diş ve tırnak bakımı veteriner kontrolünde yapılacağı gibi, sahibin köpek üzerinde etkin olması durumunda da dişler fırçalanabilir ve tırnak bakımları yapılabilir. Yavru köpek yıkamak, genellikle gerekmiyor olsa da mücbir durumlarda 2 ila 3 ayda bir yapılabilmektedir. Özellikle uzun tüylü köpekler dışarıdan çok fazla mikrop ve zararlı madde taşıyabileceklerinden dolayı bu köpekler hekimin önerisine bağlı olarak 1.5 ay gibi bir sürede de yıkanabilir.

Köpeğim Yıkanmaktan Korkuyor, Ne Yapmalıyım?

Köpeğin banyo fobisinin olması sıklıkla görülen durumlar arasında yer almaktadır. Köpekler doğal ortamlarında yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Bu sebepten çoğu köpek sudan korkmaktadır. Ancak ev içerisinde bizimle beraber yaşayan köpekler, insanlar ile beraber yaşarken tüylerine bulaşan maddeler sebebi ile kötü koku yaratabilirler. Tüylerin daha parlak görünmesi ve güzel koku için sahipler tarafından köpekler yıkanabilir. Köpeğin yıkanma fobisi olması durumunda, ıslak mendiller ile tüylerini temizlemek yeterli olacaktır. Veterinerler tarafından çoğu zaman şampuan kullanılması önerilmez. Ancak piyasada bu konuda üretilmiş olan şampuanlar bulunmaktadır.

Yeni Yıkanmış, Islak Kaniş Irkı Yavru Köpek

Yavru Köpekler Neden Kötü Kokar?

Yavru köpek kokması pek çok farklı nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Genellikle bu durumun başlıca sebebi tüylerine bulaşan çeşitli kötü kokulu maddelerdir. Köpeklerin ter bezleri bulunmadığı için terlemeleri ve bununla beraber gelişen kötü koku söz konusu değildir. Vücutta meydana gelen ve yara, bununla beraber enfeksiyon kokusu ya da uyuz gibi hastalıklar da kötü kokuya sebebiyet verebilir. Makat problemleri de kokuya sebebiyet verebilmektedir. Böyle durumlarda yavru köpek yıkamak sahipler tarafından çokça tercih edilmekle beraber, herhangi bir olumsuz durumdan şüphelenilmesi durumunda, doğrudan veterinere gidilerek bu konuda bilgi alınmalıdır. Çünkü bu durum evcil hayvanınızda bir problemin varlığını ifade edebilmektedir.

Yorum yapın