Almanca A1 Dersleri petinya.net

Zağar Köpek Irkının Özellikleri ve Bakım Rehberi

Köpekler sadık hayvanlar olarak bilinmektedir. Sevimli yapılarıyla birçok hayvan sever tarafından bilinmektedir. Birçok köpek türü olmakla beraber, bir tanesi de Zağar köpek yavrusu olmaktadır.

Görüşleri yüksek olan ve koku alma yetenekleri ile bilinen bu canlılar hem çoban, hem de av köpekleri olarak kullanılır. Aynı zamanda Türk izci köpeği olarak da bilinir. Peki, Zağar ne demek? TDK’ya bakıldığında bir cins çoban köpeğidir. Yetiştiği bazı yerler,

 1. Tekirdağ,
 2. Edirne,
 3. Kırklareli,
 4. Çanakkale,
 5. Manisa,
 6. İzmir,
 7. Aydın,
 8. Denizli,
 9. Muğla,
 10. Afyon,

Şeklindedir. Peki, bu köpek hakkında bilmeniz gereken şeyler neler?

Zağar Köpeği Özellikleri Neler?

Zağar köpekleri domuz, tilki ve tavşan gibi canlıları yakalamada oldukça başarılıdır. Bazı özellikleri şöyle verilebilir;

 1. Karakter: Cesur, atik, cana yakın, sadık, izci
 2. Kuyruk yapısı: İnce, az tüylü ve uzun
 3. Tüy rengi: Kahverengi ve siyah
 4. Ağırlık: 17 ile 20 kilogram arası
 5. Gövde: 40 cm omuz yüksekliği, 60 cm vücut uzunluğu
 6. Köken: Anadolu, Orta Asya

Peki, bu köpekler nerelerde yetişir? Bu köpekler ülkemizin herhangi bir yerinde yetişebilir.  Kopay olarak da bilinir. Zağar köpekleri 2 veya 3 aylıkken ebeveynleri ile gezer. Böylece koku alma, iz sürme gibi yeteneklerini geliştirir.

Koku alma duyuları oldukça iyi olup, av yetenekleri oldukça gelişmiştir. Zağar köpek yavrusu nasıl eğitilir? Burada öncelikle kolaylıkla eğitilebildiği bilinmelidir. Akıllı bir köpek cinsi olup, verilen emirleri algılama becerileri gelişmiştir. Ancak burada en önemli madde, sosyal bir ortamda bulunmasıdır.

Eğer küçük yaşlarda alırsanız hızlı ve kolay bir şekilde yetiştirebilir. Öncelikle temel itaat konularını öğretebilirsiniz.

Zağar Köpek Irkı Bakımı

Zağar köpek ırkı oldukça kolay bakımı yapılır. Birçok köpek sahibi tüylerin dökülmesinden şikâyetçidir. Ancak Zağar köpekleri bu yönden sorunlu değildir. Zira tüyleri hem kısa, hem de sert olduğu için gerek dökülme, gerekse taranma için sık gereksinim duymaz. Bu sebeple günün her saati tarama gibi durumları yer almaz.

Ancak bu durum mevsim geçişlerinde geçerli değildir. Zira bu dönemlerde hayvanlar yeni mevsime uyum sağlamak için tüy değiştirir. Dolayısıyla bu dönemde taranmaları mümkündür. Her köpek türünün bakımı farklıdır.

Bu bakımdan Zağar köpekleri çok sık yıkanmamalıdır. Eğer yıkanması gerekiyorsa da köpekler için özel şampuanlar kullanılmalıdır. Kendiniz için kullanılan şampuan asla uygulanmamalıdır. Bu deri sağlığı için de gereklidir. Ancak Zağar köpekleri, ayda maksimum 1 ay banyo ettirilmelidir.

Her köpek gibi bu cinsin de enerjisi oldukça yüksektir. Dolayısıyla apartmanda yaşamaları uygun değildir. Eğer yapmak istiyorsanız bile sık sık dışarı çıkarmanız gerekir. Ancak bu durum gece vakitlerinde büyük bir sorun olabilir.

Eğer bunu sağlamazsanız, gerek gelişimi gerekse psikolojileri için geçerlidir. Bu sağlanmazsa kilo alma, tembellik gibi problemler olabilir. Ayrıca diğer canlılarda olduğu gibi dışarıdan gelindiğinde kene gibi canlılara karşı dikkat edilmelidir.

Zağar Köpeği Beslenmesi

Zağar köpeği fiyatları yaşına, cinsine ve eğitim duruma göre büyük bir farklılık gösterir. Ancak almadan önce beslenme durumları bilinmelidir. Burada öncelikle gerekli kaloriyi aldığından emin olmanız gerekir.

Burada öncelikle kuru mama önerilmektedir. Yaş mama da kullanılabilecek de olsa daha yüksek fiyatta olması ve kısa sürede tükenmesi sebebiyle büyük bir masraf tutar. Üstelik yaş mama yiyen bir kedi veya köpek, ardından kuru mama yemez.

Ayrıca çiğ ürün verilmemesi de şarttır.

Yorum yapın